Fortsæt til indhold

Nye billeder - men tag ikke kontakt

Sydøstjyllands Politi bringer nu flere billeder af [navn] og beder fortsat offentligheden om hjælp til at finde ham.

Krimi
jro

Opdatering: Den efterlyste er nu anholdt. Læs mere HER

[navn] har været i politiets søgelys gennem længere tid. Han er efterlyst i forbindelse med et skyderi 31. juli.

Hverken politiets efterforskning eller en efterlysning i offentligheden har indtil videre båret frugt.

Nu prøver politiet igen - denne gang med nye billeder af den efterlyste.

Det er Sydøstjyllands Politi, der leder efter den 27-årige, der mistænkes for at have været involveret i et skyderi i det centrale Kolding i 31. juli 2024, skriver politikredsen i en pressemeddelelse.

Her blev en mand ramt i benet - og siden er en 17-årig svensker blevet varetægtsfængslet i sagen.

En svensk teenager blev anholdt efter skyderiet. Foto: Presse-fotos.dk.

Ifølge Århus Stiftstidende har den efterlyste en fortid i det aarhusianske erhvervsliv, ligesom han tidligere skal have boet i Randers.

[navn] har stået som ejer og direktør i det to aarhusianske selskaber Zombie Gaming Lounge, der lå på Søren Frichs Vej i Åbyhøj, og Slikshoppen, der også er kendt under navnet Vingummi.

Butikker, der gentagne gange blev ramt af hærværk og brandstiftelse.

Begge selskaber gik konkurs kort tid efter, [navn] overtog dem.

[Navn] beskrives som:

  • Mand
  • Lys i huden
  • 27 år
  • Cirka 185 centimeter høj
  • Alm. af bygning
  • Kort mellemblond hår, skæg på hagen og overskæg
  • Tatoveringer på armene

Har man kendskab til, hvor [navn] opholder sig, bedes man kontakte politiet omgående på telefonnummer 114.

»Hvis man ser den efterlyste, skal man ikke tage kontakt til ham, men i stedet ringe til politiet hurtigst muligt,« skriver Sydøstjyllands Politi i pressemeddelelsen.

Manden, der blev ramt af skud, er uden for livsfare.