Fortsæt til indhold

Indbrud i fire varebiler – tre af dem stod på den samme vej

Politiet efterlyser vidner til tyveri fra varebiler, der er sket tæt på hinanden i samme tidsrum.

Krimi

Natten til tirsdag 8. oktober var der usædvanlig megen aktivitet på gaden på Ditzelsvej i Hammel. Det var vel og mærke negativ aktivitet i form af indbrud i tre varebiler, der stod parkeret på vejen.

Derudover blev der i samme tidsrum også forsøgt begået et indbrud i en varebil på Voldbyvej i Hammel, som det fremgår af oversigten her fra Østjyllands Politis døgnrapport:

  • På Ditzelsvej begået mellem mandag 7. oktober klokken 22 og tirsdag 8. oktober klokken 08
  • På Ditzelsvej begået mellem mandag 7. oktober klokken 21 og tirsdag 8. oktober klokken 08.30
  • På Ditzelsvej begået mellem mandag 7. oktober klokken 22.30 og tirsdag 8. oktober klokken 06.30
  • På Voldbyvej begået mellem mandag 7. oktober klokken 16.30 og tirsdag 8. oktober klokken 06.30

I alle tre tilfælde på Ditzelsvej har tyvene fået adgang ved at bore hul i sidedøren. I to tilfælde har gerningsmændene stjålet håndværktøj og elværktøj til en værdi af flere tusinde kroner. I det sidste tilfælde var varebilen tom, og der blev derfor ikke stjålet noget.

På Voldbyvej blev en varebil forsøgt opbrudt, men uden held, da bilen var sikret mod netop det modus, idet ejeren havde fjernet den stang, gerningsmanden sædvanligvis påvirker.

Østjyllands Politi efterforsker sagerne og modtager meget gerne oplysninger, hvis nogen har set noget mistænkeligt i tidsrummet eller har overvågning fra huse eller biler. I så tilfælde kan man kontakte politiet på telefon 114.

Østjyllands Politi har tidligere på året haft en del anmeldelser om netop indbrud i varebiler i Favrskov Kommune og opfordrer alle til at mærke deres værktøj med DNA-mærkning eller med navn og telefonnummer.

Det kan desuden være en fordel at parkere steder, hvor der er belysning og eventuelt overvågning. Det er også politiets opfordring, at man kontakter politiet, hvis man bliver tilbudt at købe værktøj, som er meget billigt eller mærket med et firmanavn.