Grebet på fersk gerning med skærmen tændt: Nu er han dømt for at fremstille børneporno med kunstig intelligens
Det er første gang, en sag af den karakter har været for retten i Danmark.
Den 29-årige mand, der onsdag har siddet på anklagebænken ved Retten i Randers er blev idømt et år og tre måneders fængsel, heraf de tre måneder ubetinget, for at have lavet og udbredt AI-genereret seksuelt materiale med børn.
Det er første gang i Danmark, at en person bliver dømt for at lave og distribuere krænkende materiale med børn, som er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens.
Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Sagen begyndte at rulle ved politiet i efteråret 2023, da National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) via deres internationale politisamarbejde fik oplysninger om, at en anonym profil på nettet solgte AI-genererede seksuelle billeder af børn.
De oplysninger delte NSK delte med Østjyllands Politi, der den 15. november slog til på mandens adresse i Randers.
Da politiet trængte ind i lejligheden, greb de manden på fersk gerning, mens han sad foran skærmen, der viste computergenererede billeder af børn.
36.000 billeder med børn
Under den efterfølgende ransagning og gennemgang af mandens computere, harddiske og telefon, fandt politiet over 36.000 billeder af seksuel karakter med børn.
Efterforskningen af sagen har vist, at den 29-årige via en hjemmeside og chatkanal i en periode fra marts til november sidste år har distribueret og solgt et omfattende antal billeder til brugere flere steder i verden for et beløb på mindst 25.000 kroner.
»De voldsomt seksualiserede billeder af børn, som den 29-årige har fremstillet, er så virkelighedstro, at det er stort set umuligt at se forskel. Uagtet at der ikke er tale om rigtige personer på billederne, så er det er en alvorlig sag, der falder ind under straffelovens bestemmelser om distribution af krænkende seksuelt materiale med børn. Denne sag kan forhåbentligt være en advarsel for dem, der måtte tro, at det ikke er strafbart at besidde eller videresende krænkende materiale, der er lavet med kunstig intelligens,« siger specialanklager Jesper Rubow fra anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi.
Retsformanden sagde ved oplæsning af dommen, at ”det er ganske oplagt, at materiale af den fremstillede karakter er opfattet af bestemmelsen”.
Første dom af sin art
Straffen blev fast sat til fængsel i 1 år og tre måneder. Der blev udmålt som en kombinationsdom. Det betyder, at den dømte skal afsone tre måneder af straffen, og at et år af straffen gøres betinget med de vilkår, at dømte skal udføre 200 timers ulønnet samfundstjeneste
Derudover skal han skal modtage sexologisk behandling efter Kriminalforsorgens bestemmelser.
Den 29-årige erkendte fremstillingen og distribueringen af billederne, men nægtede kendskab til, at det var strafbart. Han tog betænkningstid i forhold til at anke.
I forbindelse med dommen fik han konfiskeret 25.000 kroner, telefon, computere og harddiske.