Lige nu får politiet et væld af opkald om fyrværkeri. Nu kommer vagtchef med en klar advarsel
Det er ulovligt, og bøden er dyr, advarer vagtchefen ved Østjyllands Politi.
Nytår er lige rundt om hjørnet, og det samme er den periode, hvor man lovligt kan fyre med raketter og andet nytårskrudt.
Men der er altså stadig nogle dage endnu, hvis man skal være på den rigtige side af loven – og hvis man også gerne vil undgå en større bøde.
Netop det gør Østjyllands Politi nu opmærksom på, da man i øjeblikket får »mange« anmeldelser, der handler om affyring af fyrværkeri.
»Det kan være fristende – men det er ulovligt!,« skriver vagtchefen i søndagens døgnrapport.
»Selvom lovligt fyrværkeri som oftest er flot og festligt, gør vagtchefen ved Østjyllands Politi opmærksom på, at overtrædelse af forbuddet kan medføre en bøde på 2.500 kr. Herfra opfordres der til at bevare tålmodigheden indtil nytår og samtidig respektere de borgere, som ikke ser den samme festlighed i fyrværkeri,« skriver politikredsen.
Det er kun lovligt at affyre fyrværkeri i perioden fra den 31. december til den 1. januar, men alligevel har politiet altså modtaget »en del« anmeldelser om netop det.
Lørdag aften gik det sågar ud over politiet selv, da tre yngre mænd affyrede fyrværkeri mod politigården i Randers, hvor fyrværkeri eksploderede umiddelbart foran en betjent.