Fortsæt til indhold

Bølge af indbrud i kirker: Flere hundrede år gamle sager er forsvundet

Otte kirker i Østjylland har de seneste uger været ramt af indbrud. Flere steder er det lykkedes tyven eller tyvene at slippe afsted med historiske genstande.

Krimi

De seneste uger har en bølge af indbrud ramt kirker i Østjylland.

I Haldum Kirke mødte gravermedhjælperen 27. februar ind til en kirkedør, der var sparket ind. Her har en eller flere tyve stjålet en stor, syvarmet messinglysestage og desuden kirkens dåbskande og dåbsfad – begge dele i messing.

»Især dåbsfadet gør ondt. Det er en 500 år gammel sag. Der har virkelig været mange Haldum-børn gennem det,« har den daglige leder i Kirken i Hinnerup, Lars Ulrich Kofoed, tidligere udtalt til avisen.

Ud over indbruddet i Haldum Kirke har også Tilst Kirke haft indbrud. Her er det formentlig sket natten til lørdag 21. februar.

Her er det lykkedes tyven eller tyvene at slippe afsted med kirkens alterkalk og disk – kanden og bakken, der bruges til nadver – og desuden kirkens lysestager.

Sognepræst Peter Tast fortæller, at der ikke er tale om ren sølv:

»Det er altså ikke voldsomt dyre ting, så tyvene bliver nok lidt skuffede. Til gengæld har de historisk værdi, da nogle af tingene er flere hundrede år gamle. Så det gør da ondt, og vi er meget kede af at miste det.«

I Mejlby Kirke er indbruddet sket mellem 22. og 24. februar. Her er det dog ikke lykkedes gerningsmand eller -mænd at komme ind i selve kirken, derfor var intet stjålet, oplyser kirken.

I Ødum Kirke er indbruddet sket i uge otte. Her har tyven den ene dag forsøgt at bryde ind uden held, men er så vendt retur et par dage senere, oplyser sognepræst Mette Krabbe. Anden gang lykkedes det at komme ind i kirken, men intet er stjålet.

»Jeg tænker, de har været ude efter noget sølv, men det har været godt gemt væk – det er altid låst inde, og det er vi glade for nu,« siger Mette Krabbe.

Derudover har også Odder, Skivholme og Adslev kirker haft indbrud – og senest Skanderborg Slotskirke, hvor det ikke lykkedes at komme ind.

»Man kan se, at der formentlig er forsøgt at bryde en dør op på kirkens bagside, og der er formentlig anvendt et koben, da der er lavet små skader i karmen,« siger Finn Ellesgaard Nielsen, vicepolitiinspektør ved Sydøstjyllands Politi.

Kommer i bølger

Kommunikationsrådgiver hos Østjyllands Politi, Jakob Christiansen, fortæller, at indbrud i kirker er noget, der »kommer i bølger«:

»Vi oplever i perioder, at nogle kriminelle har særlig fokus på kirker, så det er ikke nyt for os med indbrud i kirker,« siger han og tilføjer:

»Hvis der er spor at samle, så gør vi selvfølgelig det. Og så kigger vi hele tiden analytisk på, om der kan være sammenhæng mellem sagerne – altså om der er noget mere organiseret i det. Det er dog for svært at sige på nuværende tidspunkt, om det er den eller de samme, som står bag den seneste bølge.«