Fortsæt til indhold

Tre personer sigtet for racistiske tilråb ved fodboldkamp

Kampen mellem AGF og FC Midtjylland blev spillet 26. april.

Krimi

Tre personer er blevet sigtet, efter at Østjyllands Politi har efterforsket racistiske bemærkninger under en fodboldkamp i Superligaen.

Kampen blev spillet søndag den 26. april, hvor AGF klokken 20.00 tog imod FC Midtjylland på det midlertidige stadion i Vejlby i det nordlige Aarhus.

Efter kampen blev Østjyllands Politi gennem udmeldinger fra AGF og FC Midtjylland gjort opmærksom på, at enkelte spillere undervejs var blevet udsat for racistiske bemærkninger fra tribunerne.

»Vi tager skarp afstand fra episoderne, og vi tager racismesager meget alvorligt. En superligakamp er ikke et fristed for at begå kriminalitet og udsætte andre mennesker og spillere for racistiske bemærkninger. Når man går til fodboldkamp, skal man kunne have det både sjovt, trygt og festligt,« siger politiinspektør Brian Voss Olsen fra Østjyllands Politi.

Politiet indledte derfor en efterforskning på grund af mistanke om racistiske ytringer efter straffelovens paragraf 266 b. Begge klubber har haft en væsentlig rolle i arbejdet med at identificere de formodede gerningsmænd, skriver Østjyllands Politi i sin døgnrapport.

Torsdag aften sigtede politiet en 74-årig mand og en 24-årig mand. Begge havde tilknytning til hjemmeholdet under kampen den 26. april. De er hver især sigtet for at have ytret sig racistisk mod udvalgte spillere fra FC Midtjylland.

Samme aften blev en 35-årig mand med tilknytning til det gæstende udebanehold også sigtet.

Det skete på baggrund af oplysninger til Østjyllands Politi om, at han skulle have ytret sig racistisk mod en gruppe fans med tilknytning til hjemmeholdet.

»Vi er glade for, at tre personer nu er blevet sigtet. Vi vil gerne sige tak for samarbejdet til de mange personer, der godt kan finde ud af at gå til fodboldkamp og opføre sig ordentligt - og til klubberne, som fortjener ros for både at have ageret hurtigt, handlekraftigt og samarbejdsvilligt med politiet om sagerne,« siger politiinspektør Brian Voss Olsen.