Betjente fra politiets vagtcentral i løbejagt efter cyklende skotyv. Løbesko-tyv
En indbrudstyv forsøgte at slippe væk med omkring 15 par løbesko, men flugten endte kort efter på en byggeplads i Aarhus. På grund af to fra politiets vagtcentral og en opmærksom borger.
Østjyllands Politi fik søndag morgen klokken 07.03 en anmeldelse om indbrud i en sportsforretning i Aarhus Midtby.
På politiets vagtcentral blev den formodede gerningsmand dog hurtigt opdaget på byovervågningen.
Her kunne operatørerne følge manden, mens han cyklede ad Åboulevarden i retning mod Europaplads, skriver Østjyllands Politi i sin døgnrapport.
En disponent fra vagtcentralen forlod sin plads bag skærmen, snørede sine egne sko – og satte kursen mod Europaplads. Her mødte han den cyklende indbrudstyv, som smed en større papkasse med cirka 15 par løbesko fra sig.
Manden fortsatte derefter flugten i retning mod politigården.
Der er dog flere ansatte hos Østjyllands Politi, der har løbebenene i orden, for kort efter satte endnu en disponent fra vagtcentralen efter ham til fods.
Jagten gik ad Spanien mod Jægergårdsgade og havnen, hvor manden forsøgte at skjule sig på en byggeplads.
Med hjælp fra en opmærksom borger blev disponenten ledt i den rigtige retning. Kort efter kunne han melde, at indbrudstyven var anholdt.
Der er tale om en 48-årig mand fra det vestlige Aarhus.
Manden er nu sigtet for overtrædelse af straffeloven og kan se frem til et retsmøde i Retten i Aarhus, hvor en dommer skal tage stilling til sagen.
Sportsforretningen fik senere på formiddagen alle de stjålne varer udleveret igen.