Fortsæt til indhold

Anholdt i går: Har fået straksdom på over to års fængsel og er sendt direkte bag tremmer

Betjente troppede torsdag op på en 33-årig mands adresse syd for Hadsten. Dagen efter fik han mere end to års fængsel.

Krimi

Betjente fra Østjyllands Politis specialpatrulje troppede torsdag kl. 17.23 op med en ransagningskendelse på en adresse syd for Hadsten, hvor der bor en 33-årig mand.

De traf ikke umiddelbart beboeren, men fik til gengæld øje på en campingvogn, der var meldt stjålet og stod på ejendommen.

Specialpatruljen kom i kontakt med den 33-årige mand og hentede ham, så han kunne overvære ransagningen af sin grund.

Her blev der fundet over et kilo amfetamin og to slags ammunition, hvorefter beboeren kl. 18.07 blev anholdt og kørt til politigården i Randers.

Amfetamin og ammunition blev beslaglagt, og der blev rekvireret autotransport til campingvognen, oplyser Østjyllands Politi.

Dagen derpå blev den 33-årige mand fra Favrskov fremstillet i grundlovsforhør. Han var sigtet for at have været i besiddelse af mere end et kilo amfetamin med henblik på videreoverdragelse, for overtrædelse af våbenloven ved at have været i besiddelse af ammunition og for brugstyveri af en campingvogn.

Det erkendte han alt sammen, og dermed kunne der afsiges en straksdom, der lød på to år og tre måneders fængsel.

Han modtog dommen og kærede heller ikke kendelsen om, at han skal sidde varetægtsfængslet frem til afsoningen. Det oplyser anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi.