Fortsæt til indhold

Kvinde døde efter behandling hos Aarhuslæge: »Det er ikke korrekt, at jeg behandlede med bagepulver. Der var tale om natron, som er noget andet end bagepulver«

Den 69-årige kvinde blev behandlet i Aarhus i oktober. Senere døde hun.

Krimi
jro

En 69-årig kvinde, som senere døde, fik i oktober 2025 en behandling på en adresse i Aarhus hos den tidligere læge Søren Flytlie, og nu efterforsker Østjyllands Politi, om der er begået noget strafbart i forbindelse med dødsfaldet, skriver Vejle Amts Folkeblad.

Ifølge avisen er flere adresser blevet ransaget, herunder en i Aarhus, hvor behandlingen ifølge mediets oplysninger fandt sted.

»Jeg er bekendt med, at Østjyllands Politi efterforsker sagen, og jeg tager naturligvis en sådan efterforskning alvorligt,« siger Søren Flytlie, tidligere læge, til Vejle Amts Folkeblad.

Sundhedsvæsenets Disciplinærnævn gav 26. august 2026 Søren Flytlie kritik med indskærpelse og skrev, at han havde handlet meget væsentligt under normen for almindelig anerkendt faglig standard i forløbet med kvinden, der døde 2. januar 2026.

Sagen handler blandt andet om, at kvinden ifølge afgørelsen blev behandlet på baggrund af symptomer uden en diagnose og fik ordineret flere midler, herunder præparater og kosttilskud – blandt andet nellikevand, som myndighederne vurderer kunne være farlige eller ikke er godkendt til mennesker.

Det var også fremme, at kvinden skulle være behandlet med bagepulver. Ifølge lægen er det ikke sandt.

»Det er ikke korrekt, at jeg behandlede med bagepulver. Der var tale om natron, som er noget andet end bagepulver,« skriver han til Vejle Amts Folkeblad.

Se video: