Fortsæt til indhold

Overhældte ansat med benzin og jagtede ham med lighter

En 54-årig kvinde har fået en dom uden længstetid.

Krimi
jro

En 54-årig kvinde er blevet dømt til anbringelse på en psykiatrisk afdeling uden længstetid, efter at Retten i Randers fandt det bevist, at hun overhældte en medarbejder fra et bosted med benzin og forsøgte at sætte ild til ham ved Rougsøhallen i Ørsted 2. marts, skriver Randers Amtsavis.

Ifølge avisen fandt to mandlige medarbejdere fra Botilbuddet Tangkær Socialpsykiatri kvinden senere samme dag, efter at hun havde forladt stedet, og den ene blev ramt i ansigtet og på kroppen, da hun kastede benzin ind i bilen, hvorefter han flygtede rundt om bilen, mens hun fulgte efter med en lighter.

Kvinden nægtede sig skyldig og forklarede, at hun ikke ville gøre ham fortræd, men retten lagde vægt på medarbejdernes forklaringer, benzin på den ansattes tøj og de lightere, hun havde på sig.

»Jeg ville bare skræmme ham væk, fordi han fulgte efter mig, og det gjorde mig bange,« sagde kvinden under grundlovsforhøret til Randers Amtsavis.

Dommen omfatter også en brand i kvindens lejlighed i Højbjerg ved Aarhus i juni 2025 med skader for knap 800.000 kroner, og en mentalundersøgelse viste, at hun var utilregnelig på gerningstidspunkterne, så retten valgte en psykiatrisk foranstaltning i stedet for almindelig straf.

Se video: