Stadfæstes: Tre års fængsel for at sende døtre på genopdragelsesrejse
En 57-årig mand idømmes tre års fængsel for at have sendt sine døtre på genopdragelsesrejse til Somalia.
Vestre Landsret har tirsdag idømt en 57-årig mand tre års fængsel for at have sendt sine tre døtre på genopdragelsesrejse til Somalia.
Det fremgår af en pressemeddelelse på Anklagemyndighedens hjemmeside.
Det er den samme dom, som Retten i Aarhus idømte manden tidligere i år.
De tre piger, der dengang var syv, 12 og 14 år gamle, blev i sommeren 2022 sendt til Somalia af deres far.
Under opholdet blev de indespærret, fik forbud mod at tale dansk og tvunget til at gå i koranskole.
De to ældste piger blev desuden udsat for vold hver eller hver anden dag. Her blev de blandt andet slået og pisket med en vandslange, en ledning og en fejekost.
Det skete for eksempel, hvis pigerne kom til at lave fejl i forbindelse med koranundervisningen, som de modtog under opholdet. Det har den ældste af pigerne tidligere forklaret i byretten.
Først i februar 2026 - efter næsten tre et halvt års ophold i Somalia - lykkedes det de to ældste piger at flygte.
Manden har tidligere forklaret i byretten, at formålet med rejsen til Somalia var, at pigerne skulle lære Koranen og tale somalisk.
Han har desuden forklaret, at børnene skulle tilbage til Danmark, når de havde lært sproget og kunne citere det religiøse skrift.
Ifølge specialanklager Anette Wolf Pedersen befinder den yngste af døtrene, der i dag er 11 år, sig fortsat i Somalia.
I pressemeddelelsen udtaler specialanklageren desuden, at landsretten vurderer, at den 57-årige tvang sine døtre til at opholde sig i Somalia.
»Det var deres far, der havde den fulde forældremyndighed, som havde tvunget dem til at opholde sig dér, og dermed bragte han deres sundhed og udvikling i alvorlig fare,« siger hun i pressemeddelelsen.
Hertil fremgår det, at manden også dømmes for at have truet den ældste af døtrene samt for at have udsat to af døtrene for vold af særlig rå, brutal eller farlig karakter.