Fortsæt til indhold

Viborgvej har fået en helt enkel kaffebar og onlinebutik

To unge piger står bag en bæredygtig kaffebar og en onlinebutik, der giver en kop kaffe, hvis man selv henter sin varer i caféen

Kultur og byliv
Bente Tahmasbi Hansen

aarhus Kaffebaren 'Hverdag' har en helt enkel indretning, der harmonerer fuldstændigt med udbuddet af kaffe. På skiltet er der kun fire slags: Filter, espresso, sort og hvid.

Det skyldes ikke, at pigerne bag kaffebaren ikke kan lave både cappuccino og latte. Ideen er at gøre det helt enkelt at vælge.

"Hverdagen er i forvejen er fuld af muligheder, beslutninger og informationer. Hos os skal det være nemt," siger Amalie Nakskov Rasmussen, der er den ene af to ejere. Hendes makker er Sophia Haagemann.

Eneste barista i området

En hvid kaffe er en espresso med steamet mælk. Der er lidt mindre mælk end i en latte og lidt mindre skum end i en klassisk cappuccino. Men man kan oså få både det ene eller det andet, hvis man ønsker det. Tanken er, at man får en snak om, hvordan man ønsker sin kaffe. Den er naturligvis økologisk ligesom stort set alt andet i caféen.

Hverdag Kaffebar ligger på hjørnet af Viborgvej og Herningvej i Viborghus lige overfor Den Gamle By. I det område er der ikke andre barista-kaffebarer.

Kaffebaren ligger i det tidligere møntvaskeri på hjørnet af Herningvej og Viborgvej - lige over for Den Gamle By. Den åbnede i efteråret, og mange af museets gæster kommer over og får sig en baristakaffe, som ellers ikke findes i den bydel.

Ved bordene sidder der også unge studerende, strikkende kvinder og veninder, der får sig en god snak - når caféen altså er åben. Lige nu er den dog lukket på grund af faren for Corona-smitte.

Onlinebutik åbner snart

Den stille tid har Amalie Nakskov Rasmussen og Sophia Haagemann brugt på at at finde bæredygtige varer til deres nye onlinebutik, hverdagaarhus.dk.

De sælger allerede en række produkter i caféen som for eksempel kopper, drikkeflasker og termokrus. Alt sammen bæredygtigt og/eller økologisk ligesom kaffen, hverdagsmadderne, bollerne og kagerne. Det bliver nu suppleret med netposer til grønsager, bivokspapir, der erstatter sølvpapir og vaskbare, kraftige "plastposer" med tryklukning.

"Vi har fundet en række ting, der kan gøre husholdningen mere bæredygtig og fungerer godt. Vores lager er her i kaffebaren, og vi styrer onlinebutikken herfra. Hvis kunderne selv kommer forbi og henter deres indkøb hos os, giver vi en kop kaffe," siger Amalie Nakskov Rasmussen.

"Det håber vi, at mange vil vælge, for vi vil gerne møde vores kunder," fortsætter hun.

De to caféejere afsluttede i sommer en bachelor i Designkultur og økonomi. Og har valgt at deres første joberfaring skal være at åbne og drive kaffebaren og onlinebutikken.

Kaffebar som studiejob

"Man må sige, at det har været lærerigt at åbne dette sted, og at vi i høj grad har haft brug for det tværfaglige, vi har studeret. Vi har arbejdet med alt fra indretning og produktudvikling til kontrakter og økonomi," siger Amalie Nakskov Rasmussen.

Hun vil gerne begynde på en kandidatuddannelse til sommer, mens Sophia Haagemann. allerede er i gang.

"Drømmen er, at stedet her kører så godt, at vi kan drive det sammen med nogle andre og have det som studiejobs ," forklarer hun.,

Amalie Nakskov Rasmussen og Sophia Haagemann har valgt, at dele de forholdsvis store lokaler med firmaet Voksverk og har dermed en meget fornuftig husleje.

Voksverk er et nystartet konsulentfirma, der drives af Julie Moss Nakskov og Tina Skiffard. Så i alt er fire unge ambitiøse kvinder samlet under samme tag.

Fra Hverdag Kaffebar kan man se højhuset, Prismet, ved Cereskrydset. Genboen på den anden side af Viborgvej er Den Gamle By.