Fortsæt til indhold

Klimadigte og musik

Til efterårets anden fredagscafé på Ry Bibliotek kan man opleve en musikalsk eftermiddag med oplæsning, samtale og musik med udgangspunkt i bog af lokalforfatter Lise Maj Jensen.

Kultur og byliv
gs

Klimakrisen er akut, den grønne omstilling presser sig på og sætter spørgsmål ved den hverdag, vi kender. Er der håb forude?

Det og meget mere er afsættet til Lise Maj Jensens digtsamling ”Som en ært i Guds hånd - klimahaiku, digte og andre ord om kærlighed og klimabevidsthed”.

Til efterårets anden fredagscafé 29. oktober kl. 16 på Ry Bibliotek kan alle interesserede møde forfatteren i en samtale med læser Anne-Dorte Lange om klimakrise, kærlighed og poesi. Undervejs vil der også være oplæsning af digtene og Birgitte Mindegaard vil spille og synge med på et par numre.