Mød julemanden og få taget årets julefoto ved Coca-Cola julelastbilen
Den ikoniske Coca-Cola Lastbil kommer forbi og holder i både Aarhus og Risskov, hvor man kan besøge julemandens værksted, få årets familieportræt i hus eller købe julepynt og støtte Mødrehjælpen.
Coca-Colas julelastbil er lig med jul og vækker hos mange minder om rensdyr, bjældeklang, brunkager og ikke mindst nærvær og hygge, som vi kender fra tv-reklamen om den ikoniske Coca-Cola julelastbil, der kører gennem det smukke snelandskab.
juleglade danskere kan glæde sig til synet af den oplyste Coca-Cola julelastbil på de danske landeveje, når den igen kommer på hjul efter at have stået i garage under hele pandemien. I 25 byer vil den sprede juleglæde og -hygge, og julemanden ombord vil dele gratis forfriskninger ud.
Aarhus og Risskov
Lørdag 4. december stopper den ved Circle K på Silkeborgvej 4 kl. 11-17 og fredag 10. december er det Meny ved Risskov Brynet på Vindrosen 37 kl. 15-19.
Julemanden har fundet tid i sin ellers travle kalender til at være til stede på alle stop, og besøgende kan tage et familieportræt i den kæmpe iskube. I julemandens værksted kan man være kreativ, og i hans hus kan man hviske, hvad man ønsker sig til jul.
Alle aktiviteter er udendørs.
Jul til Mødrehjælpen
I 2019 samlede Coca-Cola og julelastbilen næsten 300.000 kr. ind til Mødrehjælpen, som er en socialhumanitær organisation, der hjælper gravide og forældre i sårbare situationer samt bidrager til at udvikle dansk socialpolitik. Mødrehjælpen rådgiver og støtter over 25.000 børn og forældre om året, der er ramt af sygdom, vold og skilsmisse.
I år bliver der to slags merchandise, man kan få fingre i. Den velkendte miniatureudgave af julelastbilen samt en julekugle til træet mod en frivillig donation til Mødrehjælpens julehjælp på 25 kroner.