Fortsæt til indhold

80 års radiohistorie til salg

En af verdens største privatejede B&O samlinger under hammeren i Ebeltoft.

Kultur og byliv
Norman

Kim Klastrup har samlet B&O-anlæg i mere end 50 år.

Det hele startede i 1968, da han fik sin første grammofon i konfirmationsgave, en brugt Beogram 1000.

Snart efter købte han også en Beomaster 1000.

Hvert tredje år blev anlægget skiftet ud og i 1995 begyndte han systematisk at købe apparater på auktioner og hos private. - Det blev til en samling på 200 apparater af alle slags, hvoraf en lille del af udstillet, den anden del er på lager.

Beslutningen om at lukke museet er taget, og effekterne skal nu godt videre til andre samlere og interesserede, fortæller Finn Campen, auktionarius ved Campen Auktioner.

Der afholdes to auktioner.

En auktion, hvor hele udstillingen sælges samlet samt en anden auktion med diverse løse B&O produkter fra museets retrobutik og lager.

Så der er også effekter til den private, der gerne vil købe enkelte apparater.

Kim Klastrup ønsker at genstandene på museet forbliver sammen, derfor sælges museet samlet. Han er også i gang med at sælge ejendommen, så det er muligt at drive museet videre fra samme lokaler, hvis det ønskes.

B&O’s historie

Apparaterne på museet er opkøbt og restaureret gennem årtier, og samleren Kim Klastrup har haft en særlig passion for historie, musikdesign og teknik.

»Alle produktfamilier er repræsenteret i samlingen. Samlingen er blevet til gradvist over tid, og rummer nogle meget sjældne apparater, og så kan alt spille. Selv de gamle radioer, der kun har AM kan spille via den AM sender, som Kim har sat op,« fortæller Finn Campen.

På museet har man mulighed for at høre radio eller se tv fra apparatets produktionsår. Man kan f.eks. høre OPROBET fra den 9. april 1940 i en Beolit 40 fra samme år, og man kan høre Grethe Ingeman synge Dansevise i et fjernsyn fra 1963.

En attraktiv samling hvor alt virker Det er ikke bare nogle kasser, der udstilles på museet Beomus.

Det er apparater med rigtigt indhold, der præsenteres – og for at gøre det mere håndterligt, så er der udvalgt en eller to repræsentanter fra hver produktfamilie. Udstillingen er en af de mest komplette private samlinger i verden og en af de mest indholdsrige, da der hele tiden er arbejdet på at finde originalt indhold.

Jesper Bækgaard, leder af Struer Museum, har tidligere sidste år udtalt, at det bestemt er en meget attraktiv samling Kim har samlet. Køberen får en samling, hvor alt virker, og hvor der er gjort noget ud af at præsentere produkterne i tidsrigtige rammer.

Stor interesse

Det var egentlig ikke meningen, at samlingen skulle vises frem for den brede offentlighed.

Det var i stedet meningen, at det skulle være en hobby for Kim Klastrup, da han gik på pension i 2015 efter sit 25 års jubilæum hos Grundfos. Skæbnen ville det dog anderledes.

I 2018 fandt Kim Klastrup Det Gamle Apotek i Adelgade i Ebeltoft, købte ejendommen og indrettede sit museum til starten Palmesøndag 2019.

Jagten på effekter

Kim Klastrup havde mange hyggelige køreture, hvor han var ude og finde effekter. Det var ofte alene eller sammen med en tidligere ansat fra B&O. Turene bragte ham vidt omkring, især en skiller sig ud.

Turen gik til Ribe, hvor han havde hørt, at der skulle stå en gammel radiogrammofon. Det var en gammel Hyperbo 5 med stålramme. Den var hærget, cromen var næsten helt skaldet af og træet i kabinettet var ret »råddent.«

Kim Klastrup endte med at købe den for 15.000 kroner, men dertil kom en smed, der skulle til at bøje rørene til sådan et kabinet og reparation af den.

Det var ikke billigt, men nu er den udstillingens perle sammen med det første fjernsyn og den første båndoptager. Sådan en radiogrammofon var sidst sat til salg i 2009, hvor den blev solgt for 175.000 svenske kroner.

Samlingens enhed af Kim Klastrup bekendt den eneste originale enhed med en 5-lampers radio og en datidig pladespiller. Der blev kun produceret 37 eksemplarer.

Nu er det slut

Kort tid efter købet af det gamle apotek var på plads i 2018 blev den Parkinson sygdom, som Kim Klastrup havde lidt af siden 2007 væsentlig værre.

Og da det både er gået ud over balancen og stemmen, har han besluttet at sælge sin samling.

Det gør han, fordi hans Parkinson-sygdom nu er så fremskreden, at det er svært for ham at bruge så meget tid på samlingen.

Selvom man måske kunne have fået mere ud af det ved at sælge effekterne fra museet enkeltvis, så er det vigtigt for Kim Klstrup, at samlingen sælges samlet, så de sjældne effekter forbliver samlet.

»Jeg har personligt aldrig været med til noget lignende. Det er en meget værdifuld samling, som man nu har en chance for at erhverve sig til en god pris. Vi har tidligere haft museer og private samlinger på auktion, men det her er et stykke Danmarkshistorie, Det har vi ikke prøvet før, og vi får formentligt ikke muligheden igen,« lyder det fra auktionarius Finn Campen.