Lars von Trier har fået konstateret Parkinsons
Den danske filmmager er ved godt mod.
Den verdenskendte, danske filminstruktør Lars von Trier har fået konstateret den neurologiske sygdom Parkinsons.
Det skriver filmselskabet Zentropa i en pressemeddelelse.
Zentropa står sammen med Lars von Trier bag en ny sæson af den gamle, uhyggelige serie Riget fra 1994 og 1997. Den tredje sæson er navngivet Riget Exodus, og det er i forbindelse med den, at parterne nu har valgt at offentliggøre nyheden om sygdommen.
»Zentropa har efter aftale med Lars von Trier valgt at offentliggøre, at Lars har fået konstateret Parkinsons Sygdom. Dette sker for at imødegå eventuelle spekulationer om hans helbred frem mod premieren på Rige Exodus,« lyder det fra producer Louise Vesth, som forsikrer, at sygdommen ikke får betydning for produktionen.
»Lars er ved godt mod og er i behandling for sine symptomer, og arbejdet med at færdiggøre Riget Exodus forsætter som planlagt .Sygdommen betyder, at Lars kun i begrænset omfang deltager i interviews op til premieren senere på året.«
Hverken Zentropa eller Lars von Trier har på nuværende tidspunkt yderligere kommentarer, fremgår det af pressemeddelelsen.
Riget Exodus får premiere på filmfestivalen i Venedig den 31. august i år, men den danske premieredato kendes endnu ikke.