Fortsæt til indhold

Pede B på VoxHall med de største sange

Den danske rapper tager revanche for tiden uden livekoncerter.

Kultur og byliv

Der er dømt høj energi fra start til slut, når den danske rapper Pede B og band kommer til Aarhus 7. oktober. De største sange fra det omfattende bagkatalog – 14 album er det blevet til bliver fremført bakket op af live-instrumenter og DJ Noize.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Fonden Voxhall.

Om touren siger rapperen:

»Næsten to års nedlukninger, online koncerter og Teams-møder har efterladt en intens sult hos fans af ægte koncerter. Det er den sult, vi skal ud og mætte i oktober. Jeg føler virkelig, at vores musik fungerer allerbedst til koncerterne.«

2022 har budt på flere udspil fra Pede B, der i starten af året udgav ’Hundrede part 1, 2 og 3’, der alle bød på 100 takters lange rapvers. Desuden udkom ’Giv Mig Noget’ i marts, der handler om psykiske tømmermænd efter to års pandemi. ’Giv Mig Noget’ er første udspil fra Pede B’s næste album, der dropper senere i år.

Det er 7. oktober klokken 21, det går ned på VoxHall.