Busbjerg er klar igen
Det traditionsrige Busbjergspillene er klar med Atlantis og de smukke omgivelser ved Gudenåen
Humøret fejler ikke noget på Busbjerg i disse dage. På torsdag 19. juni er der igen premiere, som der har været det hvert år uafbrudt siden 1946.
Se TV: Busbjerg bag kulissen (HD-kval i vores facebook)
I år skal publikum på bakken mellem Ulstrup og Bjerringbro fornøje sig med Atlantis, den danske musical, der første gang blev opført i 1993.
“Og det lyder rigtig godt,” fortæller Busbjergspillenes nye formand Søren Kristensen.
Formandsskifte
Han tog over i foråret efter Jens Skyttegaard, som trak sig.
Busbjergspillene har de sidste par år været under pres og kom sidste år ud med et underskud på 100.000 kroner.
Læs også: Stormfuld musical på vej
Egenkapitalen er intakt, oplyser den nye formand, der nu vil forsøge at skabe fornyet interesse for den gamle institution: “Vi vil skabe en teaterskole, som vi kalder Busbjergs Børn. Lidt i stil med fodboldskoler,” siger Søren Kristensen, som vi møder på scenen sammen med Jens Skyttegaard.
Premiere torsdag
Den tidligere og nuværende formand støtter hinanden her kort før premieren, som er lagt i trygge hænder hos instruktøren Michael Pedersen og kapelmester samt korleder Niels Rahbech.
Skuespillerne har været på scenen hver aften i de sidste mange uger. Torsdag kommer belønningen, når publikum indtager pladserne mellem de høje træer.