Ny bog om Vespaen
Hadsten-forfatter udgiver bog om Vespa
Hvem kender ikke en Vespa scooter, det populære italienske transportmiddel, der var et produkt af efterkrigstidens stærkt stigende transportbehov?
Vespa scooteren blev i årtier et elsket transportmiddel til både daglig transport og til fritid og ferie. Den blev for mange deres første motorkøretøj, og for mange unge mennesker blev turene på en Vespa scooter til en livsstil, der resulterede i Vespa-klubber og fælles ture i både ind- og udland.
Hadsten-forfatter
Vespa scooteren har bevaret sin popularitet gennem de mange årtier og nu er dens historie set med danske øjne samlet i en ny bog skrevet af forfatteren Jørgen Kjær fra Hadsten, der også har skrevet bøger om Folkevognen, Folkevognsrugbrødet, den grå Ferguson traktorer og flere andre bøger om gamle traktorer.
Denne nye bog om Vespa scooteren, prøver at belyse det man populært kan kalde den første Vespa-tid i Danmark, nemlig tiden fra den omkring 1950 blev præsenteret i Danmark til det begyndte at ebbe ud en halv snes år senere.
Bogen ”Vespa-tid – da Vespa scooteren erobrede Danmark” er ikke tænkt som en måske lidt kedelig opremsning af specifikationer, tekniske data og modeludvikling, men fortæller derimod efter en kort historisk gennemgang om den danske importør F. Bülow & Co, og om hvordan den kendte motorjournalist så på dette nye køretøj, ligesom vi besøger et Vespa værksted, der har været med næsten fra starten.
Læseren følger udviklingen og dannelsen af de mange danske Vespa klubber og ikke mindst livet i klubberne. Vi hører om de mange ture i ind- og udland lige fra ferieturene til Fanø til den store jordomrejse på en Vespa-scooter.
”Vespa-tid – da Vespa scooteren erobrede Danmark” af Jørgen Kjær kan bestilles i boghandelen eller direkte ved Forlaget Motorploven www.motorploven.dk.