Er alle Danmarks ulve blevet dræbt af snigskytter? Dusør på 60.000 kroner udloves
I foreningen Ulvetid, der er tilhænger af ulven i den danske natur, føler man sig sikker på, at der er sket noget med den ulvebestand, som har været i Danmark siden 2012.
"Vi finder ikke DNA-spor fra ulvene længere, og vildtkameraerne registrerer dem heller ikke længere. Højst sandsynlig er de blevet skudt eller dræbt på anden måde," siger bestyrelsesmedlem i foreningen Ulvetid, Preben Andersen, til Skive Folkeblad.
Han er en af flere, der har smidt penge i en dusør, som skal være et økonomisk incitament til at få folk, som har oplysninger i sagen, til at stå frem og fortælle, hvem der står bag.
Ulvetid fortæller på facebook, at man har fået mange opfordringer til at starte indsamlingen med det formål at få dømt de personer, man formoder har skudt og dræbt ulvene.
Indsamlingen starter officielt først den 1. januar, men allerede nu er der smidt 60.000 kroner i puljen.
jn