Odense raser: Hun søler H.C. Andersen-pris til i krigspropaganda
Russer med tilknytning til krigspropaganda er formand for den jury, der skal udpege anerkendt børnebogspris.
H.C. Andersens fødeby, Odense, klager over, at russer er sat i front for den internationale børnebogspris, der er opkaldt efter den danske forfatter.
Det skriver DR.
Årsagen til klagen er, at en organisationen bag prisen, IBBY, har udpeget den russiske tegner og kunstprofessor Anastasia Arkihipova til at stå i spidsen af bogprisens jury.
Atkihipova sidder nemlig også i bestyrelse for foreningen MOCX, der er aktive i at føre russisk propaganda for krigen i Ukraine.
I klagen lyder det ifølge DR blandt andet, at Odense Kommune finder det skammeligt, at den ærefulde pris ”på denne måde søles til af krigspropaganda”.
»Vi mener ikke, at den adfærd, som juryformanden har udvist ved at være en del af bestyrelsen for Moscow Artist Union, er foreneligt med det værdigrundlag, der er for H.C. Andersen og den måde, vi ser ham på,« siger Peter Rahbæk Juel (S), borgmester i Odense til DR.
Arkhipova har tidligere afvist, at hun har nogen forbindelse til MOCX’ promovering af krigen.