Unge som aktive teatergængere
Unge og teaterprofessionelle fra ind- og udland deltager, når Aprilfestival 21.-23. april i Rønde og Ebeltoft viser gratis teater.
Når den store Aprilfestival løber af stablen, får Syddjurs besøg af masser af teaterinteresserede unge fra hele landet, der kommer til kommunen både for at se teater, men også for at blive klogere på, hvordan man lægger et teaterprogram.
Mange teatre og teaterforeninger prøver i disse år at aktivere den unge målgruppe langt mere i scenekunsten. Det er både en indsats, som skal hjælpe teatrene med at blive klogere på, hvad det er de unge interesserer sig for inden for scenekunst, men også en måde at aktivere og engagere de unge. Når de unge skal forholde sig til scenekunst i professionelle rammer, bliver de klogere på hvad scenekunst er, og hvad det er de bedst kan lide ved det, hvad enten det er arbejdet med historier, formidling, udtryk, kropssprog, scenografi, kommunikation eller noget helt andet.
Til Aprilfestival vil de unge blive koblet sammen med ungemiljøet Rampen, der bor på Maltfabrikken i Ebeltoft. Rampen bliver de unges centrum gennem de tre festivaldage.
Derudover er der planlagt en workshop for både de unge, men også for voksne og etablerede teateropkøbere. Her skal der arbejdes med unge som programlæggere. Workshoppen laves af Teatercentrum og Horsens Teaterfestival.
Timet og tilrettelagt
Aprilfestival er på mange måder en salgsmesse, hvor de 117 teatre også deltager for at vise deres forestillinger frem for de omkring 300 opkøbere, der kommer til festivalen. De mange opkøbere, der besøger festivalen har et stramt program, hvilket også er forklaringen på at festivalen afvikles i to byer og ikke over hele kommunen, som vil koste transporttid mellem spillestederne.
Birgitte Holt Nielsen fra Kulturcentralen i Halling glæder sig som lokal teaterprofessionel til, at Syddjurs Kommune skal være vært for Aprilfestival.
»Aprilfestivalen har for mig været en kilde til stor kunstnerisk inspiration og et væsentligt netværks-midtpunkt i mere end 30 år. I år vil festivalen desuden være et vigtigt omdrejningspunkt for mine kommende internationale samarbejder,« fortæller hun i en pressemeddelelse.
I år har Birgitte Holt Nielsen en international samarbejdspartner på besøg i festivaldagene, og hun har allerede sat 13 krydser i festivalprogrammet.
Ud over de danske opkøbere får festivalen også hvert år besøg af en flok internationale gæster, som suger til sig af teateroplevelser. Dansk børne- og ungdomsteater er verdenskendt for at være noget af det bedste af sin art, så det kan man godt være stolt af her i Danmark. Flere end 50 internationale gæster ventes til Syddjurs til årets festival.
Alle har mulighed for at komme ind og se gratis teater i dagene 21.-23. april, og med mere end 300 forestillinger i programmet, er der nok at vælge imellem. Programmet ligger på www.aprilfestival.dk og appen ’Aprilfestival’.
Aprilfestivalen arrangeres af Teatercentrum i samarbejde med Syddjurs Kommune.