Fortsæt til indhold

Jacob Haugaard: »Grøn har revolutioneret de dødssyge støttefester man var nødt til at drikke sig igennem«

Det begyndte i en garage i Brabrand i 1973 og løftede støttefester til et professionelt niveau. På 40 år har fem millioner gæster festet til de grønne koncerter, der er blevet en del af dansk identitet med sloganet: Plads til forskelle. De gør det i år igen.

Kultur og byliv

I 1973 mødtes driftige mennesker i et mødelokale i en garage i Brabrand. Der var blandt andre den legendariske og nu afdøde formand for Muskelsvindfonden, Ewald Krogh.

Ifølge Theis Petersen, der er indsamlingschef i Muskelsvindfonden siden 2006, lød mødet sådan her:

»Det er simpelthen ikke i orden. Vi snakker 1973, og stadig bliver folk med muskelsvind institutionaliseret og sendt på plejehjem. Det kan vi godt gøre meget bedre. Vi laver en forening, og så går vi ud og tjener vores egne penge og gør en sag ud af det her.«

Fonden var født, og 10 år senere fandt Tuborg og Ewald Krogh sammen om at få musik og øl ud til folket i det grønne. Dermed var Grøn Koncert sat i verden med Frede Fup og Sneakers, som de første på scenen. Og de væltede Danmark.

Grøn Koncert er made in Aarhus, det er to af disse tre kunstere også. Pressemøde for Grøn Koncert i 1988. Fra venstre: Sanne Salomonsen, Peter A.G. Nielsen og Lis Sørensen. Arkivfoto

»Historien siger, at der var 100.000 mennesker i Valbyparken, men det passer nu ikke. For jeg har været i den park, og der kan ikke være 100.000 mennesker. Det tal kom ud af et frisk skøn fra Grøn og politiet, men det har nærmere været 60-70.000 mennesker. Det var under alle omstændigheder en stor succes,« forklarer Theis Petersen.

Grøn Koncert har støt og roligt vokset sig stor og stærk. Med et gennemsnit på 160.000 gæster om året er det landet største koncert. Den blev næsten overgået af Ed Sheeran sidste sommer, da han spillede fire koncerter på fire dage i Danmark, men ifølge indsamlingschefen landede han lige under de 160.000 gæster, så Grøn har stadig rekorden med 187.000 gæster.

Den har haft besøg af omkring fem mio. mennesker igennem sine 40 år. Og publikum er en spejling af den danske befolkning, hvilket Grøn er meget tilfreds med. Koncerterne skal ramme en bred smag.

Også i år tegner billetsalget indtil videre godt. Der er solgt 40 procent flere billetter, end der plejer at være på dette tidspunkt.

»Men vi venter stadig spændte på vejrudsigten,« ler Theis Petersen.

Jacob Haugaard til pressemødet for Grøn Koncert i 1997 sammen med Steffen Brandt fra TV-2. Arkivfoto

Jacob Haugaard med i 30 år

Aarhusianske Jacob Haugaard blev for tre årtier siden konferencier på de grønne koncerter. Han husker dem som en gave til det danske folk.

»Grøn har revolutioneret de dødssyge støttefester, man var nødt til at drikke sig igennem, fordi de var så elendige. Musikken var piv-ringe, og budskaberne druknede på bunden af flaskerne. Men muskelsvindlerne løftede det til et professionelt niveau,« mener Jacob Haugaard.

»Her får man de bedste otte danske navne, som er hentet fra den musikalske superliga. Og det er til en pris, hvor alle kan være med, så fonden udlever sit eget slogan om ”Plads til forskelle”. Alle kan komme til Grøn - også dem der ikke lige passer ind i kukkasserne,« mener entertaineren.

Ved Grøn Koncert i 2009 på Vestereng i Aarhus var L.O.C. det første navn på den store scene. Han vender tilbage igen i år. Arkivfoto

Han mener, at han sad i sit vandtårn, som han lige havde købt, i Malling og hørte den første Grøn Koncert. Han kendte Muskelsvindfonden, fordi hans søn led af sygdommen.

»Dengang kørte jeg Nicolai til fysioterapi arrangeret af Muskelsvindsfonden, og der mødte jeg Ewald Krogh,« siger Jacob Haugaard, som i de år hærgede landet som en Skalling fra Malling, der lavede tv-udsendelser fra sit vandtårn og gakkede optrædener på alle mulige scener.

Ewald Krogh spurgte komikeren, om han ikke ville være konferencier på Grøn Koncert.

»Jeg svarede, at det vidste jeg nu ikke lige, om jeg kunne finde ud af. Men Ewald så bare på mig, og sagde: ”Jamen, så er det jo en aftale.” Og så måtte jeg finde ud af, hvordan i al verden jeg dog skulle gøre det,« skraldgriner Jackob Haugaard.

Han elsker at vende tilbage år efter år til den kæmpe familiefest, Grøn er. Han har gennem tiden haft hele familien og mange venner med, og det har været et værre cirkus, som han holder meget af.

Alphabeat var med som coming up og igen i 2019 på Grøn Koncert. Arkivfoto

De to vildeste ud af 100 koncerter

Det gør Theis Petersen i høj grad også. Han har set over 100 koncerter og er stadig med til fem-seks af dem om året.

Selv om de på mange måder er ens, er der nogle, som stikker ud. For eksempel dem der bare regnede væk.

»2011 var det værste regnvejrsår nogensinde. Ved syv ud af årets otte koncerter regnede det over 20 mm på en dag. Helt slemt var det, da vi var i Esbjerg, og vi måtte efterlade nogle store jernplader, fordi de simpelthen lå under vand og ikke lige var til at finde eller fjerne. Vi taler nogle gange om, at de måske stadig ligger der. Vi stod sammen i et stærkt fællesskab, og vi lykkedes, selv om der ikke kom så mange mennesker. Der blev solskin, da vi nåede til Aarhus,« husker han, der har været med i 17 år.

Medina har været med seks gange på Grøn Koncert, og når i år den syvende gang. Arkivfoto

Også corona-tiden stikker ud som helt særlig.

»Det var helt vildt at komme tilbage efter corona. Vi var rustne, men gæsterne kom og støttede op, og de var så glade. Hvor er det skønt, at vi har så gode gæster, at de bare kommer tilbage efter tre års pause. De kom tidligt, brugte mange penge og havde en god fest. Der var 167.000,« fortæller Theis Petersen.

Indsamlingschefen oplever, at kunstnerne er begejstrede for at være med på turen, fordi de i otte dage er sammen med syv andre bands og deltager i hinandens koncerter, mens de bevæger sig rundt i sommer-Danmark.

Aqua var lige blevet verdensberømte inden Grøn Koncert i 2008, som de på forhånd havde en aftale med. De lagde Grøn ned dengang og vender stærkt tilbage i år - 15 år efter. Arkivfoto

Aqua slog rekord

Et omdrejningspunkt for Grøn gennem tiden var i 2008, hvor den blev fuldstændigt væltet af 187.000 gæster.

»Det var vanvittigt, og det skyldtes, at Aqua ved med. De var netop blevet genforenet, så folk strømmede til, og Aqua gav den bare gas med et vildt sceneshow,« mindes både Theis Petersen og Jacob Haugaard.

De glæder sig begge over, at de igen i år - 15 år efter - skal på tur med gendannede Aqua, der blev opløst i 2001 kort efter, at to af gruppens medlemmer havde giftet sig med hinanden i hemmelighed i Las Vegas. Lene Nystrøm og Søren Rasted er siden blevet skilt og bandet er genopstået.

»Aqua er vores talisman,« siger Theis Petersen, der er lige så tilfreds som Jacob Haugaard med dette års otte artister, som kan opleves for 365 kroner.

De er: Aqua, Artigeardit, Andreas Odbjerg, Benjamin Hav & Familien, Medina, , L.O.C. og Saveus.