De sælger papir af elefantmøg og krukker af glemte glas
Fair Trade-butikken er med til at forhindre børnearbejde og fejrer 30 år med stor støtte.
Det er nu 30 år siden, at Fair Trade Bazaren åbnede dørene til butikken, der i dag er en af de ældste i Guldsmedgade i Aarhus. Fredag 8. september fejres jubilæet med reception kl. 14-16. Der vil hele dagen være tilbud til kunderne.
Flere tvivlede på, at en ren Fair Trade-butik ville være økonomisk rentabel. Det kan nu 30 år senere konkluderes, at de tog fejl. Butikkens to ansatte og cirka 30 frivillige har haft succes med løbende at forny indretning og sortiment, så kunderne altid får nye oplevelser.
Butikken er ikke mindst kendt for et af landets flotteste udvalg af latinamerikanske hængekøjer og hængestole samt for sine solide dørmåtter formet som dyr lavet af kokosbast. Men også for sine mange miljø- og klimavenlige varer fra op mod 30 forskellige fattige lande.
I butikken finder du blandt andet papirvarer lavet af elefantmøg, solcelledrevne lamper af genbrugsglas, sengetæpper af kasserede sarier, hængekøjer fremstillet af optrævlede stofrester fra denimbukser og krukker lavet af glas, som turister har efterladt på eksotiske strande.
Initiativtageren til butikken var Poul Roed Kristensen, der har besøgt kunsthåndværkerne i Bangladesh. Han har med egne øjne set, hvordan Fair Trade har givet marginaliserede mennesker, hvoraf de fleste er kvinder, et økonomisk og mentalt overskud, så de tager initiativ til nye forretninger. Kvinderne prioriterer også børnenes skolegang og uddannelse, når der ikke længere er behov for at sende dem ud at arbejde.
Mange fattige familier sender deres børn ud for at tjene penge, men hvis forældrene indgår i en Fair Trade-organisation, kan de undvære indtægten fra børnearbejde.