Fortsæt til indhold

Den Gamle Bys direktør stopper

Museumsdirektør Thomas Bloch Ravn annoncerer i en pressemeddelelse, at han næste år går på pension.

Kultur og byliv
jwh

Siden 1996 har Thomas Bloch Ravn stået i spidsen for Den Gamle By i Aarhus, men snart skal frilandsmuseet til at finde en ny direktør. For i en pressemeddelelse oplyser Thomas Bloch Ravn, at han har valgt at gå på pension. Det sker, når han 31. marts fylder 70 år.

Dermed siger han farvel til en af Aarhus’ mest besøgte attraktioner, som i hans tid har gennemgået den største udvikling, siden stifteren Peter Holm opbyggede sit museum i årene 1914-45.

I Thomas Bloch Ravns tid begyndte udvidelsen med Møntmestergården fra København, som blev opført i Den Gamle By i årene 1998-2009. Siden kom 1927-kvarteret, 1974-kvarteret, 2014-gaden og en ny hovedindgang. En omfattende udbygning, som også skabte rum og rammer for Plakatmuseet, Kunstkammeret med sølvtøj, ure og porcelæn, Smykkeskrinet, Aarhus Fortæller og til sidst også Bladtegningsmuseet.

»Vi fik uvurderlig støtte fra mange fonde. Over en halv milliard er det blevet til, og uden den enestående opbakning var vi nok ikke lykkedes med de mange projekter,« lyder det i pressemeddelelsen fra Thomas Bloch Ravn, som mener, at han leverer et godt museum videre til sin efterfølger:

»Jeg har været helt utroligt glad for at stå i spidsen for det, man vel uden at overdrive kan kalde et verdensklassemuseum og for en stab, der er så kompetent, kreativ og mangfoldig i sine kompetence,« siger han i pressemeddelelsen.

Ifølge Visit Danmark havde Den Gamle By 479.807 besøgende i 2022, hvilket var en stigning på 62 procent i forhold til året forinden. Det gjorde samtidig frilandsmuseet til den trejde mest besøgte attraktion i Aarhus, kun overgået af Tivoli Friheden og Aros.

Den afgående direktør forventer, at besøgstallet vokser i år, men han påpeger samtidig, at corona fortsat har sat spor hos museet.

»Vel kom vi ud på den anden side, og vel går det godt for Den Gamle By for øjeblikket. Jeg forventer, at besøgstallet når pænt over den halve million i år. Men det tager tid at forvinde coronatidens dybe nedskæringer, hvor vi måtte sige farvel til 15 procent af alle fastansatte. Det er blandt andet gået ud over vedligeholdelse af den historiske bygningsarv, og så har vi mistet erfaringer og kompetencer, som det tager år at genopbygge,« siger han i pressemeddelelsen.

Fredag 29. september slår Den Gamle By stillingen op for at finde Thomas Bloch Ravns efterfølger.