Fortsæt til indhold

Hornslet går i blomst

Foreningen Kulturgrunden hjælper foråret og blomsterglæden på vej og udstiller blomster, der er lavet af byens børn, i butikkerne.

Kultur og byliv
gs

Der er meget der blomstrer i Hornslet; det pibler op af jorden med forårsblomster, kulturlivet blomstrer og Hornslet vokser.

»I Foreningen Kulturgrunden er vi interesseret i at inddrage så mange brugergrupper som muligt, og i april måned gælder det de yngste medborgere. Her har vi sat fokus på blomster og ”blomstring”, og netop nu sidder en masse børn i børnehaver og de mindste skoleklasser og laver blomster til Kulturgrundens kommende blomsterevent,« fortæller Karen Marie Demuth fra Kulturgrunden i en pressemeddelelse, og hun fortsætter:

»Sammen med Hornslet Handel har vi nemlig aftalt, at vi vil hjælpe foråret og blomsterglæden lidt på vej ved at udstille børnenes blomster i byens butikker, hvor de kan ses fra 27. april.«

I begyndelsen af måneden deltog Kulturgrunden i fællesarrangementet ”Den hemmelige have” med ”grønne hemmeligheder. Her dekorerede børn og voksne røde lerpotter og såede ’hemmelige’ frø i dem.

»Vi håber, frøene er begyndt at spire, og hvis ikke man har gættet, hvad der kommer op, kan man se bogstavkoderne i et opslag på Kulturgrunden lørdag 27. april, hvor vi også afslutter blomstertemaet med en workshop på Kulturgrunden,« siger Karen Marie Demuth.

Billedkunstner Malene Kløve vil i en workshop 27. april kl. 10-13 sammen med børn og voksne lave ’mega-blomster’ af genbrugsmaterialer. Kæmpeblomsterne pryder Kulturgrunden, indtil de naturlige blomster for alvor tager over.