Fortsæt til indhold

Tre dage med højskole i Gjerrild

Fem pensionister har dannet seniorgruppe og genoptager traditionen med højskoledage.

Kultur og byliv

Fem aktive pensionister har savnet, at der ikke længere er højskoledage i sensommeren i Gjerrild - de forsvandt, da det tidligere Centerråd blev nedlagt i 2023, og dermed var der ikke længere udsigt til højskoledage på Gjerrild Kro.

Men nu har Ellen Nørgaard Bruun, Rita Sørensen, Karsten Thorkild Sørensen, Bruno Andersen og Maja Ramsgaard dannet Seniorgruppen Norddjurs, og håber, at der vil være grundlag, for at videreføre tidlige succes med højskoledage.

Højskoledagene finder sted i dagene fra tirsdag 3. september til torsdag 5. september, og det bliver dage med en stribe foredrag på kroen med spændende oplægsholdere.

Foredrag på stribe

Rasmus Mannerup Jørgensen vil fortælle om Sirius Patruljen og en tur til Nordøstgrønland med udfordringer. Han vil berette om at have en drøm og gå hele vejen for at få den opfyldt. Om en stor og smuk tur med utrolige strabadser og personlige prøvelser, hvor man befinder sig på grænsen af det menneskeligt mulige. Men også om en oplevelse af Grønlands storslåede natur, hvor menneskene bliver meget små og afhængige af hinanden og deres slædehunde.

Forfatter Sara Bouchet vil med udgangspunkt i romanen Savas Vidner fortælle om den sagnomspundne heksefigurs udvikling, om modergudinden, tro og overtro. Om hvor længe heksefiguren har eksisteret, og hvordan hun har forandret sig i tid. Og hvorfor ser vi stadig i dag eksempler på heksejagt, der vækker minder om fortidens hekseprocesser?

Kirsten Vase fortæller om ”Erindringens gave – en hyldest til forskelligheden”. Kirsten Vase er tidligere skoleleder på Kornmod Realskole, blev cand. theol. som 62-årig og har været præst siden. Hun tager sit publikum med på en erindringsrejse med refleksion over samfundsudviklingen og de mennesker, hun har mødt på sin livsvej.

Alkohol og spadeseredragt

Anna Marie Aggerholm har i flere år med succes turneret med foredraget ”Kong alkohol i spadseredragt og høje hæle”. Det er hendes personlige fortælling om en kamp mod alkoholafhængighed og løgne. I hendes opvækst på landet stod der ikke skrevet i stjernerne, at hun som 25-årig skulle indlede en så katastrofal affære med Kong Alkohol, at hun flere år senere var ved at dø af druk. Heldigvis kom hun i behandling, og det gav hende et helt nyt liv. Og en spændende livshistorie, som sætter fokus på, hvordan afhængighed kan tackles.

Jørgen Bøjsgård fortæller om, hvordan man som 57-årig kan blaffe fra Nordjylland til Caminoen i Spanien - og hjem igen. Det er en livsbekræftende fortælling om at møde lokalbefolkningen ved – som midaldrende – at køre på tommelen gennem Europa. For derefter at opleve fællesskabet og “højskolestemningen” ved at vandre på Caminoen i det nordlige Spanien.

Erik Sommer leverer tid til sang og sange til tiden. Et højskoleforedrag med fortælling og sang. Han er hHøjskolelærer, musikpædagog og komponist til højskolesangbogen og salmebogen.

»Vi kan synge os gennem dagen, om året og om hele livet. Vi kan synge om fællesskab, naturen, historien, kunsten og om liv og tro. I sangene samles vi om det alt sammen; derfor kan sang skabe glæde, men fælles sang skaber fælles glæde, og ved at høre noget sammen kommer vi til at høre sammen. Sangene lever fortsat i os, men de skal bruges, mærkes og fortælles videre, ellers glemmer vi dem. Højskolesangbogen er historie og poesi og en samling værdifulde beskrivelser af, hvad der er væsentligt, og som har værdi for os som mennesker,« forklarer han.

Arrangørgruppen ser frem til tre dage på Gjerrild Kro, med gode foredrag, sang og hyggeligt samvær med glade deltagere.