Fortsæt til indhold

Grimt knoglebrud ændrede alt: Karin vinker farvel til salon efter 36 år, men nyt job er på plads

De to frisører Maria Søndergaard og Karin Klokmose åbner til juni en ny salon i Hinnerup. Maria kommer fra Horsens, mens Karin kommer fra den lokale salon Hair News.

Kultur og byliv

Trænger håret til at blive piftet op til sommerbrug, så åbner der sig snart en helt ny mulighed i Hinnerup.

Frisørerne Maria Søndergaard og Karin Klokmose slår 2. juni dørene op for Frisørhuset Hinnerup på Fanøvej 10B i Hinnerup. Maria Søndergaard bliver ejer af den nye salon, mens Karin Klokmose ansættes i salonen.

Trods operationer bliver hånden aldrig helt den samme igen. Derfor kan jeg ikke det samme, som jeg kunne før.
Karin Klodsmose, frisør

De to frisører kalder deres nye salon for en hyggelig familiesalon.

»Vi klipper både børn, unge, voksne og ældre mennesker. Her er plads til alle,« lyder det fra Maria Søndergaard.

Maria er født og opvokset i Hinnerup, men har indtil nu været selvstændig frisør i Horsens, mens Karin Klokmose gennem 36 år har haft salon Hair News i Hinnerup.

»Jeg var jo så uheldig at falde i Portugal sidste år i maj. Ved faldet brækkede jeg den ene hånd to steder, og trods operationer bliver hånden aldrig helt den samme igen. Derfor kan jeg ikke det samme, som jeg kunne før,« fortæller Karin Klokmose, der indrømmer, at det bliver vemodigt at sige farvel til sin gamle salon.

»Men når det nu skulle være, så er det her den rigtige måde at gøre det på. Maria og jeg har aftalt, at jeg kun skal arbejde så meget, som jeg kan holde til.«

De to kvinder har kendt hinanden, siden Maria Søndergaard blev født, og de har altid haft et helt særligt forhold.

»Jeg har kendt Karin hele mit liv, og jeg er glad for at kunne hjælpe hende ovenpå hendes ulykke i Portugal. Og så er det dejligt, at jeg også kan trække på hendes store erfaring,« fortæller Maria Søndergaard, der trods et vemodigt farvel til salonen i Horsens, glæder sig rigtig meget til sit nye frisørliv.

»Vi glæder os begge sindssygt meget,« udbryder hun.

Frisørhuset Hinnerup åbner 2. juni, men allerede fra 1. maj kan utålmodige kunder bestille tid i den nye salon.