Kunst og litteratur blomstrer fortsat på førstesalen i Huset Trangbæk. Optimisme og nye projekter i pipeline
Fra boghandel til nu kun kunstboghandel og galleri: Niels Trangbæk fordyber sig i sin passion. Optimisme præger hans fremtidige planer.
Niels Trangbæk, 76 år, har bibeholdt sin kunstneriske oase i hjertet af Rønde, hvor han driver både sit galleri og sin kunstboghandel på første sal i Huset Trangbæk.
Efter salget af sin tidligere boghandel i 2021 har Niels Trangbæk nu mulighed for at fordybe sig endnu mere i sin passion for kunst og litteratur, omgivet af kunstværker og et væld af bøger.
»Jeg trives med galleriet og kunstboghandlen. Det er min børn,« siger Niels Trangbæk.
Daglige oplevelser
Hver dag bringer nye oplevelser og inspiration til Niels Trangbæk, når han åbner dørene til sit galleri.
Jeg trives med galleriet og kunstboghandlen. Det er min børn
Han elsker at diskutere kunstens mange facetter med besøgende og at se deres reaktioner på de udstillede værker.
»Det er fantastisk at se, hvordan folk reagerer på kunsten og at kunne dele min viden med dem,« fortæller Niels Trangbæk.
Kunstboghandlen er også et sted, hvor han kan dele sin viden om kunsthistorie og anbefale bøger, der kan udvide kundernes horisont.
Besøgstallet afhænger meget af vejret og er uforudsigeligt. Mange af dem, der kommer, er naturligvis kunstinteresserede, men der kommer også mange fra stuen, som ikke vidste, at Niels Trangbæk har en velassorteret hule øverst oppe.
Der kommer også folk, der bor i sommerhus på Mols i sommerperioden. Mange af dem er kommet her i generationer.
»Der kan sagtens være dage, hvor der ikke kommer nogen. Så laver jeg bare noget andet,« siger Niels Trangbæk med et smil.
Udstillinger
Niels Trangbæk er fortsat meget engageret i at arrangere udstillinger i sit galleri.
Han ser det som en mulighed for at bringe nye og etablerede kunstnere sammen og skabe en platform for deres værker.
»Udstillingerne er en vigtig del af mit arbejde. De giver mig mulighed for at introducere kunstnere, som måske ikke siger så mange noget.«
Senest har han haft en udstilling med afdøde Tonning Rasmussen, en autodidakt maler og grafiker, kendt for sine abstrakt-ekspressive og nonfigurative værker.
Den næste udstilling bliver med værker fra hans egen betydelige samling, og til efteråret kommer der en udstilling med Henrik Have, afdød kunstner og digter.
Optimistisk fremtid
Når det kommer til fremtiden, er Niels Trangbæk optimistisk og fuld af planer.
»Jeg ser frem til at fortsætte med at udvikle både galleriet og boghandlen. Der er så mange muligheder for at skabe nye og spændende ting,« siger han.
Han er slet ikke pensionsmoden endnu. Tempoet bestemmer han selv.
Niels Trangbæk er også fortsat involveret lokalt, hvor hans stemme altid er blevet respekteret blandt kolleger i handelslivet på Hovedgaden.
Han har store forventninger til netop det kommende arbejde med Røndes hovedgade.
»Selvfølgelig bliver det en gene, mens arbejdet står på, men udkommet bliver godt,« siger Niels Trangbæk.
Historisk boghandel
Boghandleren, for hvem røde bundlinjer på et årsregnskab giver knopper, har altid formået at forene sin kærlighed til bøger og kunst med godt købmandsskab.
Der har været boghandel i Rønde siden 1942, og på flere lokationer på Hovedgaden. Huset Trangbæk, med sine næsten 1.200 kvadratmeter, huser også Café Lauritz, som er en del af Niels Trangbæks ejendomsbesiddelser.
Halvdelen af bygningsmassen blev for flere år siden overdraget til datteren, Pia Bomholt, som led i et generationsskifte. Om hun med tiden skal overtage det hele, er ikke afgjort.
Niels Trangbæk åbnede sin første forretning i Rønde under en forrygende snestorm 1. februar 1980.
Mon han ikke tager 50-års jubilæet med? Mindst!