Fortsæt til indhold

Grenaa er vild med at smage

Vinfestival debuterede med stor succes - og Øllets Dag fulgte flot op.

Kultur og byliv

Man må nok sige, at Grenaa her i sensommeren havde smag på livet. Vin og øl var på bordene og i glassene på Torvet to lørdage i træk, da man først havde den nye Grenaa Vinfestival på programmet, og lørdagen efter gjaldt det den traditionelle Øllets Dage. Begge dage i det flotteste vejr, som man kun kan håbe på, når efteråret nærmer sig.

Handel Grenaa debuterede med en vinfestival, som man havde hentet inspiration til i Ribe - og det tilbud tog både grenaaensere og byens gæster godt imod.

Torvetarealet var dækket flot op med langborde, solsikker, halmballer og birketræer og der var opstillet 22 vinboder, som gav smagsprøver på lækre vine. Både lokale vine og bobler dyrket på Djursland og populære internationale vine.

Konceptet gik i sin enkelthed ud på, at når man først havde købt sit vinglas med tilhørende armbånd, så kunne man frit smage sig igennem mere end 200 forskellige vine. Flere gæster tog smagningen meget alvorligt og smagte sig systematisk igennem vinboderne fra en ende mens andre gik mere målrettet efter særlige udstillere.

Der var mulighed for at smage både lokalt dyrkede vine og internationale vine. Foto: Karol Fuks/Handel Grenaa

Grenaa Vinfestival havde støvsuget lokalområdet for lokale vinproducenter. Derfor kunne man møde Hedegaardens Vinavl og Koruplund Vingård sammen med Andersen Winery og Cold Hand Winery. Lokale forhandlere var også godt repræsenteret med specialvine fra Lund Vine, Kama Kaffe og Vin, Café Bertram, den nye franske specialforretning La Lichette i Lillegade og de store udvalg fra vinafdelingerne i Kvickly og Meny.

Stor interesse

Interessen for at deltage fra lokale udstillere var stor. Handel Grenaa havde flere udstillere, som var interesserede i at deltage, men som enten ikke havde mulighed for at deltage eller nåede at komme med i år. Derfor forventer Handel Grenaa at vinfestivalen kan blive endnu større næste år.

Et stort ønske fra mange gæster var muligheden for også at købe mad til vinfestivalen, så dette vil styregruppen bag festivalen arbejde på at finde løsninger på til næste års festival.

Citychef Karol Fuks fortæller, at Grenaa Vinfestival adskiller sig på flere måder fra Handel Grenaas øvrige arrangementer.

»Det særlige ved vinfestivalen er at arrangementet med tiden forventes at skabe et pænt overskud, som så kan bruges på andre arrangementer i byen. Det betyder, at man udover at få en god dag, med muligheden for at smage sig igennem hundredevis af vine, også støtter andre arrangementer i Grenaa, da overskuddet ubeskåret går videre i Handel Grenaas aktivitetskasse,« siger Karol Fuks.

Grenaa Vinfestival var støttet økonomisk fra en lang række lokale virksomheder, der sammen lagde fundamentet for den store investering, som skulle bruges på bl.a. nye pavilloner.

»Vi er stolte af, at så mange lokale virksomheder ønsker at støtte op om Grenaa Vinfestival og håber på at endnu flere vil støtte, når arrangementet udvides i 2026. Og det er en perfekt anledning til at lave et godt firmaarrangement for både ansatte og kunder. Vi har allerede sat datoen for Grenaa Vinfestival i 2026. Det bliver den sidste lørdag i august igen, nemlig lørdag 29. august klokken 10-16. Billetsalget er åbent,« siger Karol Fuks.

Forrygende Øllets Dag

Handel Grenaa er også involveret som arrangør af Øllets Dag sammen med Djurslandafdelingen af Danske Ølentusiaster. I det herligste sensommervejr stod folk i kø til borde og bænke allerede før oplukkerne kom i brug og kapslerne blev fjernet fra de første af de i alt 54 forskellige øl fra en snes danske bryggerier i forskellig størrelse.

På Øllets Dag kunne man smage 54 forskellige øl fra en snes danske bryghuse. Foto: Søren Andersen

Alle bryggerier havde skænket øl til arrangementet, så de mange hundrede deltagere, som over de tre timer gæstede Torvet, kunne smage de mange forskellige øltyper kvit og frit. Og samtidig lytte til den lokale musiker Allan Aabenhuus, der nok ved, hvordan man skruer en fest sammen med fingrenes dans på tangenterne og en god sangstemme.

Lyst eller mørkt, stærkt eller svagt, røg eller ikke røgsmag. Livet er fuldt af valg - specielt hvis man er ølelsker. De lokale ølentusiaster stod klar med smagsprøver, råd og vejledning om de forskellige øltyper, som kom i glassene.

Formålet med Øllets Dag er at få fokus på øl og ølkultur og få hele landet til at syde med ølaktiviteter. Øllets Dag blev indstiftet af Danske Ølentusiaster i 2003 som Den Danske Øldag. De to første år foregik aktiviteterne på foreningens stiftelsesdag 5. september. Fra 2005 har navnet været Øllets Dag og er af praktiske hensyn flyttet datomæssigt til den første lørdag i september.

Selv om ølnørderi også har sin plads i Danske Ølentusiaster, så er Øllets Dag for alle. Og en god lejlighed til at udfordre sine smagsløg - og måske blive positivt overrasket over at smage en øltype, som man måske ikke troede, man kunne lide. Som for eksempel en IPA, en porter med engelsk lakrids eller en frugtøl.