Fortsæt til indhold

Fra Ebeltoft til verden: Sing for Unity samler over 10.000 mennesker fra 18 lande i lydbølge for fred

Søndag 21. september, på FN’s Internationale Fredsdag, ruller en lydbølge for fred jorden rundt.

Kultur og byliv

På søndag 21. september, på FN’s Internationale Fredsdag, starter en bølge i Australien, og inden jorden igen har drejet en omgang, har den ramt 18 lande.

Verden over står kor, kirker, enkeltpersoner, vandrende venner, landsbyer og alt derimellem nemlig klar til at synge for fred, fællesskab og globalt sammenhold kl. 14.00 lokal tid.

Idéen om Sing for Unity kom til Vibe Bregendahl en morgen i februar i Ebeltoft. Siden er det hendes kor, Female Singers, der sammen med Vibe har ført idéen ud i livet med et ønske om at bringe verden sammen i en positiv protest mod splittelse og krig og for globalt sammenhold og fred.

Og på bare få måneder er det lykkedes koret at rulle projektet ud i næsten alle verdenshjørner.

Kor fra hele verden deltager i Sing for Unity. Grafik: Jacob Vinjegaard

Lydbølgen starter som skrevet i Australien og New Zealand, og når den slutter i det vestlige USA, Canada og Mexico har mere end 10.000 sangere sunget til over 170 fællessangsarrangementer fordelt over 18 lande.

Også i Danmark har der været stor tilslutning med over 15 Sing for Unity koncerter og events landet over.

I Ebeltoft danner Fregatten Jylland bagtæppe for en kæmpe fællessangskoncert, når over 300 korsangere fra 14 lokale kor synger for og op til 3.000 medsangere inviteres indenfor til at synge med.

I anledning af Sing for Unity udstiller lokale kunstnere fredskunst på Fregatten Jylland. Blandt andet installationen ”193 Peace Doves”, der repræsenterer alle FN’s medlemslande. Kunstværket er lavet specielt til Sing for Unity af kunstnergruppen ”Friends”.