»Jeg har drømt om dette øjeblik i over 30 år«: Priscilla Presley kommer til Randers
Besøget er hendes eneste i Skandinavien.
Memphis Mansion har den store glæde helt eksklusivt at kunne byde Priscilla Presley velkommen til Randers i marts næste år.
Det skriver stedet i en pressemeddelelse.
Priscilla giftede sig med Elvis Presley 1. maj 1967, og præcis ni måneder senere fik de datteren Lisa Marie Presley. De blev sidenhen skilt i 1973, men bevarede deres venskab frem til Elvis’ død i 1977, hvor Priscilla var den væsentlige drivkraft bag, at man i 1982 åbnede Graceland som i dag er et museum og en kulturinstitution, der har 600.000 besøgende årligt.
Med ’An evening with Priscilla Presley’ byder Memphis Mansion på en eksklusiv aften, hvor den nu 80-årige Priscilla vil fortælle om sit liv fra skuespiller til forretningskvinde og fra forfatter til executive producer på portrætfilmen ’Priscilla’, der er instrueret og produceret af Sofia Coppola og baseret på Priscilla Presleys bog ’Elvis & Me’.
Hun vil blandt andet fortælle om sit liv med Elvis og sit moderskab til Lisa Marie Presley, der desværre døde i 2023. Samme år blev Priscilla Presley godkendt til at blive begravet i ’Meditation Garden’ på Graceland sammen med netop Elvis, Lisa Marie og barnebarnet Benjamin Keough.
»Det er en meget stor ære, at Priscilla Presley kommer på besøg. Vi glæder os til at tage imod Priscilla i Randers og især byde hende velkommen på Memphis Mansion. Jeg har drømt om dette øjeblik i over 30 år, og at det nu er lykkedes for os, er et kæmpe scoop for både os og byen. Randers er nemlig hendes eneste besøg i Skandinavien,« siger Henrik Knudsen fra Memphis Mansion.
’An evening with Priscilla Presley’ afholdes i samarbejde med Værket i Randers 21. marts 2026.
Billetter kan købes på Værkets hjemmeside.