Fortsæt til indhold

Tidligere jægersoldater og frømænd pisker tre aarhusianske topatleter gennem TV 2-program

14 deltagere stiller til start i "Korpset", der er inspireret af Jæger- og Frømandskorpsets optagelsesprøver.

Kultur og byliv
/ritzau/krp

En skuespiller, en elitesportsdanser, en tidligere professionel fodboldspiller og en landsholdsløber skal prøve kræfter med en lille snas af optagelsesforløbet til Jæger- og Frømandskorpset.

Lukas Toya, Mads Friis Lassen, Simon Makienok og Bjarke Norre Rasmussen er blandt deltagerne i den niende sæson af realityprogrammet ”Korpset”, der bliver sendt på TV 2 Play og TV 2 Echo fra den 3. september.

Det fremgår af en artikel på tv2.dk.

Feltet fuldendes af iværksætter Angela Namere, vægtløfter Emily Lykke, boksecoach Frederikke Nilsson, influencerne Laura Schrøder Dahl og Mia Rasmussen, fitnessatlet og tidligere landsholdsløber Laura Valgreen Petersen samt den medicinstuderende Sara Louise Sørensen-Lange.

Instruktørerne i den niende sæson af "Korpset" er de to tidligere frømænd Bastian Riis Mortensen og Rune Viborg og de to forhenværende jægersoldater Erik B. Jørgensen og Rune Krogh Danielsen. - Foto: Lars E. Andreasen/TV 2/PR-foto/Free

På deltagerlisten er også fitnessatlet og onlinecoach Türker Alici, der tidligere har tjekket ind i realityprogrammet ”Paradise Hotel” og deltaget i ”Robinson Ekspeditionen”, samt coach og foredragsholder Julius Winther Mygind, der er søn af skuespilleren Peter Mygind.

»Gennem otte døgn bliver aspiranterne kastet ud i brutale udfordringer og holdt konstant i uvished,« skriver TV 2 om programmet.

»De lever sammen under ekstremt fysisk og mentalt pres og ved aldrig, hvad næste opgave bringer, eller hvornår de får lov at sove eller spise. Spørgsmålet er, hvem der kan bevare roen, når presset er størst?«

Tre af deltagerne, Frederikke Nilsson, Mia Rasmussen og Türker Alici, er fra Aarhus.

»At min TV-debut skulle være i mit yndlings program, et program der ovenikøbet er sygt i hovedet (hvis du spørger mig) og hvor folk med stor sandsynlighed, kommer til at se dig være allermest presset, havde jeg aldrig i min vildeste fantasi troet at jeg ville turde at sige ja til,« skriver Mia Rasmussen i et opslag på Instagram.

I de foregående sæsoner har flere aspiranter kunnet gennemføre ”Korpset”. Men i år er det tilrettelagt sådan, at der kun vil være én, der står tilbage ved programmets afslutning.

Det er programmets instruktører – de to tidligere frømænd Bastian Riis Mortensen og Rune Viborg og de to tidligere jægersoldater Erik B. Jørgensen og Rune Krogh Danielsen – som har tilrettelagt kurset og vurderer, hvem der kan klare udfordringerne.

Udfordringerne på kurset tager ifølge de tidligere specialstyrkesoldater afsæt i deres oplevelser og erfaringer fra deres egne optagelsesforløb.

Se video: