Filmen Dobbeltfejl om krænkelser i skolen spørger: Hvor langt vil du gå for dit barn? Vil du lyve?
Det spørgsmål kan man stille Sofie Gråbøl og instruktør Amalie Næsby Fick, når de fortæller om premierefilmen Dobbeltfejl i de aarhusianske biografer. Den handler om tre mødres kamp mod hinanden for at rense deres sønner for anklager om seksuel krænkelse.
En video af tre drenge fra 5. klasse i en seksuel situation bliver flittigt delt på en skole.
Er der tale om drengestreger, eksperimenterende leg eller et regulært overgreb?
Filmen Dobbeltfejl indeholder flere dilemmaer og store spørgsmål, som aarhusianerne får chancen for at stille til stjerneskuespiller Sofie Gråbøl og instruktøren Amalie Næsby Fick.
De besøger tre biografer i Aarhus 23. september dagen før premieren.
I en lille halv time vil de fortælle om filmen og svare på spørgsmål, om de moralske dilemmaer og det uperfekte forældreskab, og om at skabe et drama, hvor publikum ikke får serveret entydige svar.
Rystende video skaber drama
Den rystende video sætter alle sind i kog. Og de tre mødre til drengene får travlt med at beskytte deres respektive sønner.
Det bliver endnu mere kompliceret af, at to af dem har været bedste venner siden barndommen. Men eftersom den enes søn tilsyneladende er offeret og den andens en slags gerningsmand, kommer deres venskab på en hård prøve.
De finder en udvej ved at gøre den tredje mor til syndebuk og mene, at hendes søn er hjernen bag videoen.
Hun er den enlige unge mor, som ikke deltager i ret mange sociale arrangementer, og som ikke når at bidrage med andet end pasta og pesto til fællesspisningerne.
Asta Kamma August har rollen som hende, hvis position i det sociale hierarki ikke er særlig høj i modsætning til de to barndomsveninder.
Sidse Babett Knudsen spiller en velformuleret, temperamentsfuld og succesfuld ejendomsmægler, mens Sofie Gråbøl medvirker som en socialt aktiv og nærværende mor, der sælger form- og fletdesign.
Alle tre er anerkendte og prisbelønnede skuespillere, som sammen med flere kendte navne udfolder Dobbeltfejl, der bygger på Anne Mette Kirks bestsellerroman af samme navn.
Filmens manus er skrevet af Nikolaj Arcel, der er en af tidens mest succesfulde danske instruktører, Sara Isabella Jønsson og Amalie Næsby Fick, der også instruerer. De står alle bag store succeser i nyere dansk filmhistorie.
Dobbeltfejl er en intens fortælling om ambitionens pris, løgnens betydning og hvor langt forældre vil gå for deres børn. Den peger på mange dilemmaer som for eksempel at mødrene har så travlt med at skåne deres børn, at de ikke hører, hvad sønnerne faktisk fortæller dem.
Filmen har været udtaget til Toronto Filmfestival og er udvalgt som et af tre danske bud på deltagelse i Oscar-uddelingen.
Man kan 23. september møde Sofie Gråbøl og Amalie Næsby Fick i:
Øst for Paradis: kl. 18.15.
Nordisk Film Biografer Trøjborg: kl. 19.15.
Vue Aarhus: kl. 20.15.
læser
Det vakte kæmpe opsigt ved royalt besøg: Nu er kongeskibet Dannebrog solgt
lige nu