52 millioner senere er ny gade næsten klar – nu skal bilisterne lære de nye spilleregler
Gravemaskinerne er snart fortid, og butikkerne glæder sig til mere liv i gaden. Først skal alle lige vænne sig til ensretning, cykelsti og nye trafikregler.
Efter halvandet år med gravemaskiner, afspærringer og byggerod er den nye Adelgade næsten klar til at blive taget rigtigt i brug.
I uge 41 bliver den sidste sten lagt i den sydlige del af gaden. Butikkerne glæder sig til at slippe af med vejarbejdet og indtage en gade, der byder på nye muligheder for byliv og ophold end den gamle.
Men med den nye gade følger også nye vaner for både bilister, cyklister, fodgængere og butikker.
»Mit råd til bilisterne er, at de skal lade være med at køre, som de plejer i Adelgade, eller bare følge deres GPS. I stedet skal de være opmærksomme på skiltningen og på, at Adelgade nu er en gågade, hvor der gælder særlige regler,« siger Brian Aagaard Nielsen, vejingeniør og projektleder i Skanderborg Kommune.
Både cyklister og bilister er gæster i en gågade. Her er det de gående, der har førsteret til at være derBrian Aagaard Nielsen, vejingeniør og projektleder, Skanderborg Kommune.
Bilen mister hovedrollen
Den måske største forandring er, at bilen ikke længere har hovedrollen.
Den sydlige del af Adelgade fra Ole Lund Kirkegaards Stræde og ned til Vestergade er gågade med kørsel tilladt. Her er bilister og cyklister gæster, mens de gående har førsteprioritet.
På strækningen fra Ole Lund Kirkegaards Stræde til Alléen er Adelgade samtidig ensrettet mod syd. Bilerne skal følge det brede kørespor, og cyklister på vej i samme retning kører sammen med bilerne. Cyklister på vej mod nord har fået deres egen cykelsti, så de kan cykle mod ensretningen.
Men uanset om man kommer på to eller fire hjul, er præmissen ifølge Brian Aagaard Nielsen den samme:
»Både cyklister og bilister er gæster i en gågade. Her er det de gående, der har førsteret til at være der. Så cyklister og bilister skal vige for dem.«
Og så er der parkeringen.
Når Adelgade står helt færdig, bliver der otte afmærkede parkeringsbåse. Det er også dér – og kun dér – bilen må efterlades.
Det sidste er endnu ikke sunket helt ind hos alle. De handlende oplever jævnligt biler parkeret på den nye nordgående cykelsti. En enkelt dag i sidste uge holdt hele syv biler på stribe.
Brian Aagaard Nielsen genkender problemet.
»Der er lidt en lemmingeeffekt. Er der først én, der er parkeret der, så følger andre hurtigt efter. Det er tydeligt, at nogle ikke har forstået, at det er en cykelsti.«
Men løsningen bliver ikke nødvendigvis flere skilte.
»Vi vil helst ikke ud i en skilteskov,« siger Brian Aagaard Nielsen.
I en gågade må biler kun parkeres på de afmærkede pladser, og derfor mener kommunen ikke, at der skal skiltes med parkeringsforbud alle de steder, hvor man ikke må holde.
Håbet er samtidig, at indretningen bliver mere selvforklarende, når gaden står helt færdig.
»Når først gaden er helt færdig, så giver det lidt sig selv, at det er en cykelsti og ikke parkeringspladser.«
Kig på skiltene – ikke på GPS’en
Også ensretningen kræver tilvænning.
De handlende oplever næsten dagligt biler, der bevæger sig den forkerte vej gennem den nye gade. Ifølge Brian Aagaard Nielsen kommer mange fra Asylgade og fortsætter nordpå gennem Adelgade. Dermed har de faktisk passeret skiltning om ensretning mere end én gang.
Kommunen er i løbende dialog med politiet om problemet, men projektlederens råd er først og fremmest ganske lavpraktisk: Kig på skiltene frem for at køre, som man plejer.
»Hvis man kører mod ensretningen, så er man kommet forbi et skilt, der viser, at der er indkørsel forbudt. Man skal jo være opmærksom, når man færdes i trafikken.«
Den nye Adelgade skal imidlertid ikke kun læres af dem bag rattet.
Også butikkerne har fået noget nyt at vænne sig til. Gennem gaden løber ledelinjer, der hjælper blinde og svagsynede med at orientere sig. De skal holdes fri for skilte, stativer og andet butiksinventar.
I belægningen markerer en brosten grænsen for, hvor skilte og andet butiksinventar kan placeres.
Brian Aagaard Nielsen fik selv for nylig en meget konkret demonstration af, hvorfor det er vigtigt. Sammen med repræsentanter fra Dansk Blindesamfund tog han briller på, der blokerede synet, og forsøgte derefter at finde vej med blindestok og ledelinjer.
»Når man prøver at navigere rundt med en stok, så oplever man, hvor afhængige synshandicappede er af ledelinjerne.«
Det stopper ikke her
I uge 41 skulle den lange omgang med vejarbejde i Adelgade Syd være slut.
Denne gang tør projektlederen godt sætte en tyk streg under tidsplanen.
»Ja, vi lægger den sidste sten i uge 41. Så der blev ikke brug for bodsblokken i denne omgang,« siger Brian Aagaard Nielsen med et grin.
Lørdag 31. oktober fra klokken 11 til 14 bliver den nye gade fejret med en åbningsfest.
»Nu skal vi vise, hvad gaden kan.«
Og selv om Adelgade Syd nu bliver færdig, fortsætter arbejdet andre steder i midtbyen.
Næste etape bliver Asylgade. Derefter følger Kulturtorvet, hvor arbejdet med tegninger og projektering for alvor går i gang dette efterår. Målet er at have projektmaterialet klar inden årets udgang.
Længere ude i horisonten venter Adelgade Nord. Her er planen, at flere af de principper, der nu kan ses i den sydlige del – blandt andet belægninger og beplantning – skal gå igen. Der er afsat 10 millioner kroner i 2028 til områdefornyelsen af Adelgade Nord.
Så selv om gravemaskinerne snart forlader den sydlige ende af Adelgade, er kommunen langt fra færdig med at bygge om i Skanderborg Midtby.
læser
lige nu