Fortsæt til indhold

Restaurant Bavn fjerner entré til Aarhus Øje for spisende gæster

Fra august bliver udsigten over Aarhus en del af spiseoplevelsen, når Restaurant Bavn gør toppen af Lighthouse frit tilgængelig for spisende gæster med bordreservation.

Byrummet
ksa

Restaurant Bavn, der ligger i toppen af Lighthouse på Aarhus Ø, fjerner nu entréen for spisende gæster med bordreservation til restaurantens spiseområde.

Det skriver restauranten i en pressemeddelelse.

»Når man spiser på Restaurant Bavn er udsigten fra Aarhus Øje en del af oplevelsen. Derfor er vi glade for, at turen til toppen fremover er gratis for vores spisende gæster,« fortæller værterne og drivkræfterne bag Bavn, Stefanie Ezra Petersen og Mia Christiansen, som glæder sig til at gøre besøget på toppen af Lighthouse attraktivt for flere gæster.

Samtidig samles Restaurant Bavn og Brasserie Bavn under ét navn og dermed et samlet koncept.

Restauranten forsætter som frokostrestaurant alle ugens 7 dage og inviterer til aftensmad fra torsdag til lørdag samt øvrige udvalgte aftener.

Det tidligere Brasserie på første sal får nu nyt liv med lokaler, der kan huse alt fra særlige begivenheder, events og møder. Derudover kan man opleve en række events på programmet resten af året – fra krebsegilde og gastroweek til julefrokoster.

Hvis man ikke spiser i restauranten er entréen 129 kroner for voksne fra mandag til torsdag. I weekenden er den 20 kroner dyrere. Børn fra 4 til 12 år slipper med at give 59 kroner i hverdage og 79 kroner i weekenden.

Udsigten fra Restaurant Bavn. Foto: Miles Lilley
Restaurant Bavn ligger øverst oppe i Lighthouse-bygningen på Aarhus Ø. Arkivfoto: Benny Kjølhede