Fortsæt til indhold

Ny skolekomedie af provo-instruktør bygger på mails fra lærere

Lærer Annette kæmper med krævende elever, egoistiske forældre og nye krav oppefra i farce - eller er det cirkus? - af Christian Lollike på Aarhus Teater.

Teater

Christian Lollike har før lagt hele landet ned med blandt andet teaterstykket Erasmus Montanus. Han har i 25 år henrykket både publikum og anmelderne og skilt vandene ved at skabe debat. Nu er instruktøren aktuel med Skolekomedien, der får premiere på Aarhus Teater 1. februar.

Lollikes egen skolegang var ikke nogen succes. Han var ordblind og blev erklæret måske egnet til gymnasiet, hvilket fik ham til at gå på handelsskolen, hvor han ikke følte sig hjemme. Det var på ingen måde oplagt, at han skulle leve af at skrive. Det gør han imidlertid, og nu har han skrevet et nyt stykke.

Der er et stort dokumentarisk materiale, som er blevet til en meget lidt dokumentarisk forestilling i sin form. Foto: Joachim Ladefoged

Spiller også børnenes far og mor

Skolekomedien bygger dog ikke på hans egen historie men på 200 mails og fortællinger, som han har modtaget fra folkeskolelærere fra hele landet.

»Vi har efterlyst vidnesbyrd fra lærerne i form af mails og interviews, og vi har talt med elever i tre klasser. Det er et stort dokumentarisk materiale, der i sin form er en meget lidt dokumentarisk forestilling. Men materialet er blevet til reelle scener og konkrete replikker. Det formidler vi som komedie og som farce,« forklarede Christian Lollike.

Aarhus Onsdag mødte ham ved pressevisningen af stykket på Aarhus Teater i denne uge.

»Det stod klart, at der er noget helt galt med den danske folkeskole. Både lærere og lever er presset i bund, og politikerne forsøger at løse problemerne med en lind strøm af nye initiativer, der sjældent hænger sammen,« siger Christian Lollike.

Der er ikke færre end 14 skuespillere, hvilket er næsten alle de faste skuespillere på teateret, med i Skolekomedien.

De spiller alle både en elev, dennes forældre, en klov og et dyr. Rollelisten minder mest om noget til et cirkus, men det er det måske også?

De mange roller til den enkelte skuespiller er ikke noget nyt, men det er virkelig sjovt at se dem som forældre til de børn, de spiller i en andre scener. Også den forvandling er fantasifuldt løst. Og sjovt nok hænger børnenes og forældrenes personligheder og udfordringer uløseligt sammen.

Lærke bliver bange for at jorden går under, får angst og kan ikke trække vejret og pludselig råber alle i klasse, at de ikke vil dø. Foto: Joachim Ladefoged

En syret komedie

Christian Lollike har valgt at bruge farcen som genre i stykket, hvis navn netop er noget med en komedie. Man møder en skoleklasse på speed. Storm bliver mobbet og kaldes for Shit Storm, Lærke er bange for at jorden går under, får angst og kan ikke trække vejret, og pludselig råber alle i klasse, at de ikke vil dø.

Lærer Annette, der har de bedste intentioner og store ambitioner, er som en skydeskive, de alle prøver at ramme på samme tid. Hun kæmper.

Annette findes ret syret, som Christian Lollike siger, i hele tre varianter, der er på scenen på samme tid med ens frisure og påklædning. De bliver alle flået i stumper og stykker.

Forældremøder er lige så udfordrende som timerne. Det samme gælder de endeløse rækker af lærermøder, forordninger og tests, som Annetterne skal have styr på.

Det lyder som helvede på jord, men farce-grebet gør det underholdende og sætter pointerne på spidsen. Ind imellem dukker klovne op på scenen, og giver stykket et ekstra lag, der igen leder tankerne hen på cirkus.

Og så er der naturligvis en skolekomedie og en slutning, som ikke skal røbes her, men som man må gå i cirkus-teateret for at opleve.

Farce-grebet gør stykket underholdende og sætter pointerne på spidsen. Ind imellem er der klovne, der giver stykket et ekstra lag.Foto: Joachim Ladefoged

Skolen står stille

Også scenografen Franciska Zahle har gjort sig den ulejlighed at tjekke virkeligheden ud, inden hun lavede scenografien. Hun har bygget et klasselokale, der kommer op og ned gennem gulvet, og en skole, der drejer.

»Da jeg gik tilbage i min gamle folkeskole var intet forandret efter 30 år. Stolene var de samme, lokalerne stod som før og væggene lignede fuldstændig sig selv. Tiden er gået og verden har flyttet sig, men skolen står helt stille,« sagde hun ved pressevisningen på Aarhus Teater.

Skolekomedien kan opleves 1. februar - 2. marts.