Ålborg rådmand og Syddjurs Byråd har samme ambitioner om et opgør med bureaukratiet - det vil gå dem ligesom AGF i Superligaen
Navnet Jes Lunde siger sikert kun politiske feinschmeckere noget.
Han trak sig i 2001 ud af politik og tiltrådte en stilling som direktør for teknik og miljø i Nordjyllands Amt; denne stilling beklædte han frem til 2006.
2007-09 var han direktør i Miljøministeriet, Miljøcenter Aalborg.
Fra 2013 var han været kommunaldirektør i Rebild Kommune.
Jes Lunde blev cand.oecon. i 1980 og var ansat som nationaløkonom ved Aalborg Universitet 1978-84. Han var MF for Socialistisk Folkeparti 1984-2001, finanspolitisk ordfører for partiet i hele perioden samt formand for Folketingets Politisk-Økonomiske Udvalg 1993-97 og for SF’s folketingsgruppe 1997-2001.
Sørme ikke om han så popper op under valgkampen i 2021 som spidskandidat for Det Radikale Venstre i Aalborg Kommune.
Det tidligere SF folketingsmedlem fik stemmer nok til, at han pr. 1. januar 2022 kunne tiltræde jobbet som rådmand for ’Sundhed og Kultur’ i Aalborg Kommune.
Hvorfor er det interessant i en Syddjurs sammenhæng, vil De sikkert spørge?
Det er det, fordi Jes Lunde under valgkampen til KV21 fandt ud af, hvor meget rigide, kommunale regler fylder i hverdagen.
Omkring halvdelen af de regler, der dagligt stjæler tid fra kontakten med borgerne i fx ældreplejen og på dagpasningsområdet, er kommunens egne, lød vurderingen fra lokalafdelingerne af FOA og BUP i Aalborg.
”Med inspiration fra Viborg og Aalborg Kommune, der har arbejdet med at reducere i dokumentationskravene på ældreområdet - uden at påvirke kvaliteten og sikkerheden for borgerne - ønsker vi, at der igangsættes en lignende proces i Syddjurs Kommune.”Samtlige partier i Syddjurs Byråd
Jes Lunde har ikke i de unge år beskæftiget sig med planøkonomi og administration for ingenting, og nu fik han pludselig et lyst indfald på lystavlen:
»Hvorfor ikke vende bevisbyrden, så et dokumentationskrav, en regel eller en administrativ opgave kun får lov at bestå, hvis den har en særlig begrundelse i at skabe værdi for kerneopgaven?«
Den var Socialdemokratiet i Syddjurs ikke sen til at gribe.
”Med inspiration fra Viborg og Aalborg Kommune, der har arbejdet med at reducere i dokumentationskravene på ældreområdet - uden at påvirke kvaliteten og sikkerheden for borgerne - ønsker vi, at der igangsættes en lignende proces i Syddjurs Kommune.”
Sådan lød det i første punkt på Byrådets seneste dagsorden.
Et forslag, der var fremsendt til Byrådet af samtlige politiske partier.
En alternativ måde at rejse et aktuelt tema på, må man sige.
Samtlige partier i Byrådet er forslagsstillere og dermed enige.
Hvem er de så egentlig uenige med?
Debatten om bureaukratiet i den offentlige sektor har siden den offentlige økonomi fik tyngde tilbage i 1960’erne kørt i bølger?
De, der var med, husker da Statsminister Mette Frederiksen i 2016, som nyvalgt partiformand tordnede mod New Public Management under en rundtur på Rehab i Tirstrup og forklarede personalet, at »Det er fint, at medarbejdere skal bruge tid på at dokumentere deres arbejde, men kun hvis dokumentationen tjener et formål og er relevant.«
Samme ambition har Mette Frederiksen, Jes Lunde og Syddjurs Byråd her seks år senere.
Det vil de også have om yderligere seks år. Bare et kvalificeret gæt.