Fortsæt til indhold

Trods omfattende sparerunde: Borgmesteren vil finde penge til de mest sårbare

Borgmester Jacob Bundsgaard (S) lægger i sit budgetforslag op til, at der skal findes 200 millioner kroner til kommunens mest sårbare.

Politik

Når de aarhusianske politikere inden længe sætter sig ned for at forhandle en ny budgetaftale på plads for kommunen, bliver »besparelse« nok et ord, som går igen. Krigen i Ukraine har udløst en usikker verdensøkonomi, som betyder, at pengene er små for landets kommuner, og i Aarhus har Borgmesterens Afdeling regnet sig frem til, at det er nødvendigt at mindske næste års budget med 312 millioner kroner.

Det fremgår af borgmester Jacob Bundsgaards (S) budgetforslag, som tirsdag er blevet offentliggjort. Det indeholder en række effektiviseringer samt besparelser for samlet set 229 millioner kroner, som ifølge forslaget skal findes ved, at hver magistratsafdeling skærer 1,6 procent i budgetterne.

»Vi vil prøve at koncentrere besparelserne på administration og dobbeltløsning af opgaver, og vi vil bruge digitalisering og andet til at effektivisere vores opgavevaretagelse, men det kan ikke undgås, at nogle af de her besparelser vil kunne mærkes hos borgerne,« fortæller borgmesteren, da hans forslag til budgettet tirsdag bliver præsenteret for pressen.

Jacob Bundsgaard gør det dog samtidig klart, at det i den forestående sparerunde er nødvendigt at »holde en hånd under de mest sårbare,« og derfor er der i bogmesterens oplæg lagt op til, at der ved de store besparelser skal tilføres 200 millioner kroner årligt til det specialiserede socialområde, ældre samt sårbare børn og unge.

»Vi er nødt til at omprioritere en del af vores budget for at understøtte det behov, der er på det specialiserede socialområde, men også på specialområdet for skole og daginstitutioner. Vi er presset på sundheds- og ældreområdet, hvor vi også er nødt til at sætte nogle initiativer i gang,« fortæller borgmesteren.

Det betyder samtidig, at der i Jacob Bundsgaards oplæg til det kommende budget ikke er sat en pulje penge af til de mere end 170 budgetforslag, som de aarhusianske partier er kommet med forud for budgetforhandlingerne.

»Det er i erkendelse af, at det vil kræve, at man skruer op for besparelser andre steder,« fortæller borgmesteren.

Politikerne i Aarhus Byråd går i gang med den første behandling af budgetforslaget 14. september, og derefter er der politiske drøftelser i perioden fra 19. til 23. september. Byrådet skal formelt vedtage budgettet ved den anden behandling, som finder sted 12. oktober.