Fortsæt til indhold

Rådmand om borgmester-exit: »Der har været lidt snakken i krogene«

Teknik og Miljø-rådmand Nicolaj Bang føler sig ret sikker på, at byens nye borgmester bliver Anders Winnerskjold.

Politik

Sjældent har den imposante byrådssal på Aarhus Rådhus været så fyldt, som da borgmester Jacob Bundsgaard (S) onsdag formiddag erklærede sin embedsperiode for færdig.

Gulvet var propfyldt med presse, og de hævede tilhørerpladser var ligeledes besatte.

Også en række byrådskollegaer troppede op for at høre borgmesteren forklare sin beslutning, og blandt dem var Nicolaj Bang, rådmand for Teknik og Miljø samt politisk leder for de konservative i Aarhus.

»Jeg læste som de fleste andre nyheden i avisen her til morgen,« fortalte han efter borgmesterens pressemøde.

Decideret overrasket over Jacob Bundsgaards exit er han dog ikke.

»Der har været lidt snakken i krogene om, hvorvidt han gik med de overvejelser, men intet konkret. Så jeg havde måske nok set det komme på et tidspunkt, men var ikke klar over, at det kom nu.«

Er det den rette beslutning?

»Hvis han vil gøre det, så er det også det rette tidspunkt. Nu får Anders (Winnerskjold, red.) tid til at sætte sig i stolen og finde ud af, hvad jobbet indebærer.«

Du siger Anders Winnerskjold, men beslutningen om efterfølgeren, får vi at vide, bliver først taget i morgen. Ved du noget andet?

»Ha ha! Nej, men jeg tror, det bliver Anders Winnerskjold. Jacob sagde til pressemødet noget om, hvilke kvalifikationer og karakteristika en efterfølger skal have, og det lød umiskendelig, som om det bliver Anders Winnerskjold. Det giver også god mening, når han sidder som rådmand og har en vis erfaring.«

Synes du også, at han er den rette som ny borgmester?

»Den rette sidder på den anden side af gangen og for et andet parti,« siger han med henvisning til sig selv og et stort smil på læben og fortsætter:

»Men under omstændighederne har jeg et fint samarbejde med Anders, og han er - på trods af at være socialdemokrat - en fornuftig fyr, som man kan lave aftaler med. Det er det vigtigste. Da jeg blev politisk leder og rådmand, var Jacob en af de første der ringede. Han sagde tillykke med posten, at han så frem til samarbejdet, og at jeg skulle vide, at hvis man lavede en aftale med ham, så kunne man forvente, at han holdt den. Det har han levet op til, og det håber jeg selvfølgelig også, at Anders gør.«

Alt tyder også på, at det i morgen bliver 32-årige Anders Winnerskjold, der bliver præsenteret som Aarhus’ nye borgmester frem mod valget i 2025.

Torsdag morgen mødes den socialdemokratiske byrådsgruppe for at lave den endelige udpegning. Partiet har kl. 10 inviteret til pressemøde på Gammelgaardsskolen i Åbyhøj. En skole, som Anders Winnerskjold har gået på, og en bydel, han i dag bor i.

Også byrådsgruppens nestor, Lone Hindø, var til stede i byrådssalen onsdag formiddag, og hun forudser intet drama om efterfølgeren.

»Der har længe været ro om ledelsen af partiet. Da Thorkild Simonsen i sin tid gik, var der fire kandidater, og man måtte igennem to afstemninger. Den slags forventer jeg slet ikke her,« griner hun.

Er det god timing ift. et kommunalvalg om et års tid, der tegner til at blive en tung omgang for Socialdemokratiet?

»Det er altid godt at give plads til en efterfølger. Et år er nok det mindste, man bør give til, at en efterfølger kan sætte sig til rette i stolen. I forhold til valget anerkender vi, at det kan blive svært. Det er svært for borgerne at forstå den regering, vi har, og vi ved, at de nationale målinger smitter af lokalt. Det bliver en interessant valgkamp, hvor alle virkelig skal lægge sig i selen.«

Men er det ikke også en svær position at sætte en efterfølger i, at han eller hun måske skal lægge ud med et valgnederlag?

»Jo, det er da nemmere at få foræret noget rigtig godt. Men sådan er vilkårene nu engang.«