Her gik byens nye borgmester i skole i ti år: »Vi er alle megastolte«
Anders Winnerskjold havde valgt sin gamle skole til pressemødet, hvor han blev præsenteret som Bundsgaards arvtager.
Det var en storsmilende skoleleder, der torsdag stillede Gammelgårdsskolens bibliotek til rådighed for Socialdemokratiet og den danske presse, da Anders Winnerskjold blev præsenteret som byens nye borgmester.
Og som dagens hovedperson kunne afsløre, så var det ikke helt tilfældigt, at han skulle præsenteres på Åbyhøj-skolen.
Her slog den 32-årige borgmester og åbyhøjer nemlig sine folder i de formative folkeskoleår.
»Jeg er megastolt. Det er vi allesammen - også børnene. Det gik i dag langsom op for dem, hvad der foregik i dag, og at han er en tidligere elev. Det, synes de og jeg, er sejt,« fortæller Susanne Broe Laursen, der har stået i spidsen for Gammelgårdsskolen i fire år.
Selvom skolens næsten 1.000 elever havde undervisning, da præsentationen af den nye borgmester løb af stablen i skolens bibliotek, så nåede flere af dem at møde ham efterfølgende, hvor han bl.a. tog sig tid til et slag bordtennis.
»Jeg er overbevist om, at de kan identificere sig med ham. ”Tænk, at en, der er gået her, kan blive den øverste i kommunen”. Det er så sejt,« siger skolelederen.
Selvom Anders Winnerskjold ikke var meget for at tale om konkret politik på pressemødet, så var et af hans budskaber alligevel, at han vil prioritere folkeskoleområdet.
»Jeg har gået her i 10 år, og for mig er at skabe gode børneliv det allerfineste, man kan kaste sig over. Det har jeg tænkt mig, at vi skal blive endnu dygtigere til. Jeg drømmer om, at det enkelte barn får endnu mere tid, og at vi videreudvikler og udbygger folkeskolen, som for mig er kronjuvelen i det danske velfærdssamfund.«
Det håber lederen af hans gamle skole, at han holder fast i og ikke lader det blive ved skåltalerne.
»Jeg håber, at han vil hjælpe os med at have råd til alle børn og alle børns behov. At han ser os, og at han ser, at folkeskolen - selvom den er velfungerende - har brug for ressourcer til udvikling og til at favne alle børn. Det tror jeg på, at han også har et hjerte for. Jeg er meget optimistisk, og lige nu er jeg meget stolt.«