Fortsæt til indhold

Tommy Bøgehøj træder tilbage - Kasper Kolstrup Møller er ny spidskandidat

Fra unge førstegangskandidater til erfarne profiler: Konservative Syddjurs præsenterer en bredt repræsenteret kandidatliste.

Politik

Den tid er forbi, hvor Konservative Syddjurs kunne mønstre en liste med fem mand og en hund til et kommunalvalg.

Sidste valg var et gennembrud for partiet. Et jubelvalg med 4.010 stemmer (16,4 pct.).

Det sikrede partiet fem mandater og en status som det tredjestørste parti i byrådet.

Siden er der kommet en sjette til, Laila Sortland, som sidste år hoppede fra Nye Borgerlige til en plads i den konservative byrådsgruppe.

15 på listen

Vibe Bregendahl Noordeloos, aktiv i Ebeltoft Distriktsråd, er en af de nye kandidater på Syddjurs Konservatives liste. Arkivfoto

Syddjurs Konservative har netop afholdt opstillingsmøde forud for kommunalvalget i november 2025 og fortsætter, hvor partiet slap for fire år siden med en liste, der tæller 15 navne, 7 kvinder og 8 mænd.

Kandidaterne repræsenterer hele kommunen – fra Ebeltoft til Rønde, fra Hornslet til Kolind – og spænder fra unge førstegangskandidater til erfarne profiler. Listen omfatter både ansatte i det private og det offentlige, iværksættere, fagpersoner og pensionister.

Blandt de nye kandidater er Vibe Bregendahl Noordeloos og Sverre Tønder, som begge er aktive i Ebeltoft Distriktsråd, samt Jacob Lænsø, tidligere erklæret Alternativist, som nu forsøger at få opfyldt sine grønne ambitioner hos Konservative Syddjurs.

Uden Bøgehøj

Erhvervsmanden Tommy Bøgehøj fra Ebeltoft genopstiller ikke til kommunalvalget.

Efter mere end et årti med politisk engagement, herunder en periode som konservativt medlem af Syddjurs Byråd fra 2009-2013 og et comeback ved KV17 plus genvalg ved KV21 meddelte han for længe side, at tiden var kommet til et generationsskifte.

Bøgehøj har været en markant figur i lokalpolitik og har i høj grad bidraget til at genopbygge partiets styrke i kommunen. Hans beslutning om at træde tilbage markerer en ny æra for Konservative Syddjurs.

Hans afløser som borgmesterkandidat er Kasper Kolstrup Møller, nuværende formand for Erhvervs- og planudvalget. Han blev valgt sidste år efter et kampvalg med Kirstine Kahr Kvorning.

Byrådet først

Konservative opstiller sideordnet. Placeringerne er blevet afgjort ved en urafstemning på et nyligt afholdt vælgermøde, men på en lidt særlig måde.

Kasper Kolstrup Møller var på forhånd sikret spidspladsen, mens placeringerne fra nummer to til fem er helliget de fire øvrige byrådsmedlemmer, der genopstiller.

De øvrige placeringer fra 6 til 15 er blevet debutanterne til del.

Kandidaterne er:

  1. Kasper Kolstrup Møller, Kolind
  2. Kirstine Kahr Kvorning, Grønfeld
  3. Bjørn Jensen, Thorsager
  4. Jan Aude, Hornslet
  5. Laila Sortland, Ryomgård
  6. Vibe Bregendahl Noordeloos, Ebeltoft
  7. Kim Withen Olesen, Ebeltoft
  8. Mille Toft Schou, Hornslet
  9. Jacob Lænsø, Ryomgård
  10. Sverre Tønder, Ebeltoft
  11. Lotte Stampe, Hornslet
  12. Kia Dahl Sørensen, Pederstrup
  13. Søren Maarslet, Ebeltoft
  14. Niels Aakjær Holst, Rønde
  15. Dorthe Le Fevre, Ebeltoft