Optimisme hos Liberal Alliance: Sigter mod byrådsplads
Står det til Liberal Alliance skal Skanderborg Byråd nytænkes. Nu er partiet klar med kandidaterne, der skal føre drømmen ud i virkeligheden.
Liberal Alliance Skanderborg er klar med kandidaterne til kommunalvalget 18. november og har netop præsenteret det hold, som de håber vil sikre partiet en plads i Skanderborg Byråd i de kommende fire år.
»I politik er det god stil at lade som om man ikke interesserer sig for meningsmålinger. Men med den seneste måling, hvor 13 procent af de danske vælgere har svaret Liberal Alliance, når de bliver spurgt, hvem de ville stemme på, hvis der var valg i morgen, så er det svært ikke at se meget optimistisk på chancerne for, at Liberal Alliance får plads i det kommende byråd,« lyder det fra lokalforeningens formand, Linda Andrea.
De seks kandidater dækker et bredt geografisk område inden for Skanderborg Kommune og er fra 18 til 57 år. Ifølge Linda Andrea spænder kandidaternes faglige baggrunde også vidt.
Skanderborg Byråd er alt for præget af vanetænkning og trænger i den grad til nye kræfter, der kan se på økonomien med friske øjne og tage udfordringen op med at løse de kommunale kerneopgaverPeter Kruse, spidskandidat, Liberal Alliance
»Fagligt set favner vi bredt, fra it-eksperten over gymnasieeleven og lægen til ingeniøren. Vi tror på, at Skanderborg Kommunes borgere med vores kandidathold vil kunne finde en kandidat, der kan repræsentere dem,« konstaterer hun.
Peter Kruse, Liberal Alliances spidskandidat, mener, at der er behov for nye kræfter i byrådet.
»Skanderborg Byråd er alt for præget af vanetænkning og trænger i den grad til nye kræfter, der kan se på økonomien med friske øjne og tage udfordringen op med at løse de kommunale kerneopgaver med skoler og ældrepleje på en ny og mere frisat måde, hvor borgerne oplever et reelt frit valg mellem de ydelser, der tilbydes,« understreger han.
Kommunens unge vælgere får også et tilbud om repræsentation gennem listens nummer to, Victor Johan Andrea. Han går i 2. g på Skanderborg Gymnasium og er opsat på at gøre en indsats for byens unge.
»Jeg brænder for at sikre, at unge får den hjælp og støtte, de har behov for, når de møder svære udfordringer, og i lige så høj grad vil jeg gerne sikre, at unge med talenter, der rækker langt, også får udfordringer, der kan matche deres evner. Og så er det på tide, at politikerne holder op med al deres snak om miljøet og i stedet handler, så vi kan få blåt badevand i søen igen til gavn for alle kommunens borgere,« konstaterer han.