Nu bliver Diana den første kvindelige viceborgmester i kommunen
Danmarksdemokraterne fik et flot valg, da partiet for første gang var på den kommunale stemmeseddel. To mandater kommer i den nye kommunalbestyrelse og spørgsmålet er, om to snart bliver til tre.
Diana Therese Mikkelsen havde svært ved at skjule stoltheden, da hun side om side med borgmester Kasper Bjerregaard trådte frem foran pressen på rådhuset i Grenaa natten til onsdag.
Det var såmænd heller ikke, fordi hun skulle skjule den. Valget blev nemlig en stor sejr for hende og hendes parti Danmarksdemokraterne, som for første gang var på stemmesedlen ved et kommunalvalg.
I Norddjurs lykkedes det at få to mandater valgt ind. Diana Therese Mikkelsen selv og Jens Holst.
De fik henholdsvis 417 og 166 personlige stemmer og samlet 1386 stemmer til partiet.
»Det er jeg både virkelig glad og lidt overrasket over,« fortæller en lidt træt Diana Therese Mikkelsen dagen derpå, efter en valgnat der først sluttede hen imod morgenstunden.
»Vi havde selvfølgelig tænkt, at vi kunne få et mandat, og jeg havde håbet, at vi kunne få to. At det så kommer til at ske, det er jeg virkelig taknemmelig over. Det viser, at vælgerne har haft tillid til os,« konstaterer hun.
Første kvindelige viceborgmester
Tillid har der tilsyneladende også været masser af hos resten af de borgerlige partier, som udbyggede flertallet i kommunalbestyrelsen.
Fra nytår kan Diana Therese Mikkelsen således kalde sig viceborgmester i Norddjurs Kommune.
Hun bliver dermed kommunens første kvindelige viceborgmester. Det i sig selv er noget at være stolt af, konstaterer hun.
»Uden at det skal blive sådan en kønsdebat, så synes jeg da, at det var på tide, der kom det,« noterer hun med et lille grin.
»Jeg har også været eneste kvinde i økonomiudvalget, og jeg synes jo, jeg kan være med til at give et mere nuanceret blik på tingene.«
Det er da også en post, hun for længe siden har meldt ud til sine kollegaer i de borgerlige partier, at hun gerne ville se si selv i, hvis mandatet tillod det.
»Jeg synes viceborgmesterposten er utrolig vigtig. Man er jo suppleant for borgmesteren, og jeg synes også, det sender et vigtigt signal for partiet ud ad til. Tidligere har det været en lidt underkendt post, men for mig er det et kæmpe tillidshverv,« siger Diana Therese Mikkelsen.
På valgnatten gav Socialdemokratiets borgmesterkandidat Allan Gjersbøl Jørgensen ellers tydeligt udtryk for, at viceborgmesterposten ville været et stort ønske i forhandlinger for det slagne parti.
Det ville sende et godt signal om en bred konstituering, mente han.
At posten i stedet endte hos Danmarksdemokraterne er et udtryk for det samarbejde, der har præget den nuværende valgperiode blandt de borgerlige partier, mener Diana Therese Mikkelsen.
»Sådan en konstituering er jo det muliges kunst. Uanset hvad så ville der være et borgerligt flertal, og jeg tror, at den loyalitet jeg har udvist og det samarbejde, der har været i blå blok og særligt det samarbejde, jeg har haft med Kasper (Bjerregaard, red.) i den seneste periode, så har det her været belønningen,« siger hun.
Bliver to til tre?
Valgnatten blev i særlig grad præget af Benny Hammers pludselige og dramatiske exit fra Det Konservative Folkeparti.
Den nuværende viceborgmester har igennem længere tid følt sig kørt ud på et sidespor i partiet, som han forlod, kort efter stemmerne var talt op og blev løsgænger.
Allerede dagen derpå svirrede rygterne om, at Benny Hammer i stedet ville melde sig ind i Danmarksdemokraterne.
Et rygte som Benny Hammer onsdag også kommenterede på.
Diana Therese Mikkelsen kan i det tilfælde se sit partis repræsentation i kommunalbestyrelsen vokse endnu mere og blive det næststørste i den borgerlige fløj.
Samtidig kan hun også stå i den måske lidt særprægede situation, at hun kan udveksle viceborgmester-erfaring med Benny Hammer til gruppemøderne.
Hun understreger dog, at der ikke ligger nogen aftale mellem Danmarksdemokraterne og Benny Hammer.
»Jeg vil sige, at hvis Benny ønsker at være en del af Danmarksdemokraterne, så er vi ikke afvisende over for det. Jeg har altid haft et godt samarbejde med Benny Hammer, og begge partier fører jo en meget blå politik. Der er højt til loftet i Danmarksdemokraterne til at have sin egen mening, så jeg vil ikke afvise, at Benny kan være Danmarksdemokrat,« siger Diana Therese Mikkelsen.