Fortsæt til indhold

Skal spare 43,5 millioner – alligevel er der penge til skoler, svømmesale og Royal Run

Alle ni partier I Skanderborg Byråd står bag en budgetaftale med besparelser på 43,5 mio. kr. Trods besparelserne er der fundet penge til blandt andet folkeskolerne, nye svømmefaciliteter og Royal Run.

Politik

Sparekniven er blevet svunget – men flere af valgkampens store løfter har overlevet.

Samtlige partier i Skanderborg Byråd er blevet enige om en budgetaftale for 2027-2030. Der skal spares 43,5 millioner kroner næste år, men politikerne har samtidig omfordelt penge, så der blandt andet bliver råd til folkeskolerne, en renere Skanderborg Sø og nye svømmefaciliteter i Hørning og Galten.

Nogle af besparelserne vil ifølge kommunen kunne mærkes af både borgere og medarbejdere.

»Vi har fundet en god balance. Med aftalen tager vi hånd om den udfordring, vi har med likviditeten på kort sigt, samtidig med at vi prioriterer nogle af de områder, der har stor betydning for borgernes hverdag på lang sigt,« sagde borgmester Frands Fischer (S), da byrådets forhandlergruppe tirsdag morgen i sidste uge præsenterede budgettet for pressen.

Skolerne får 20 millioner

Folkeskolernes almenområde får et permanent løft på 20 millioner kroner om året. Pengene bliver indfaset med fem millioner kroner i 2027, ti millioner kroner i 2028 og det fulde beløb fra 2029.

De kan blandt andet bruges på to-voksenordninger og kompetenceudvikling inden for undervisningsdifferentiering, klasseledelse og inkluderende læringsmiljøer.

Dermed har politikerne fundet plads til et af de markante ønsker fra valgkampen: flere penge til den almindelige folkeskole og en indsats for, at flere børn kan blive i fællesskabet på deres lokale skole.

»Vi er i SF jo gået til valg på folkeskolerne,« sagde Charlotte Vindeløv ved pressemødet.

Hun fremhævede skoleløftet som et af de resultater, partiet er særligt tilfreds med.

Derudover bliver budgetterne på velfærdsområderne reguleret med omkring 100 millioner kroner frem mod 2030, så de følger befolkningsudviklingen. Det er en tilpasning til ændrede behov, ikke et selvstændigt løft af serviceniveauet.

Daginstitutionerne får penge til at leve op til de nye regler for minimumsnormeringer og lavere forældrebetaling fra 2027. Der indføres samtidig et deltidsmodul på 35 timer om ugen i vuggestuer og børnehaver.

I Herskind skal et nyt børnehus erstatte de nuværende rammer.

Besparelser på 43,5 millioner

De nye prioriteringer kommer ikke uden en regning. Budgetaftalen indeholder besparelser på 43,5 millioner kroner i 2027. Beløbet falder til omkring 41 millioner kroner i 2030.

Forligspartierne har ifølge aftalen så vidt muligt valgt de spareforslag fra handlekataloget, der har færrest konsekvenser for kommunens service.

Reduktionerne omfatter blandt andet forventede besparelser ved deltidsmoduler i dagtilbud, budgetter med hidtidigt mindreforbrug og administrative effektiviseringer. Men der skæres også i blandt andet socialpædagogisk støtte og åbningstiden i Klub Møllegade.

Besparelserne skal styrke driftsresultatet og bremse presset på kommunens kassebeholdning. Den ventes fortsat at nå et lavt niveau i 2027 og 2028, inden den igen begynder at vokse fra 2029.

Byrådets mål er en gennemsnitlig kassebeholdning på mindst 3.000 kroner pr. indbygger. Enhedslistens Peter Kjær havde ønsket, at kommunen hurtigere kom tilbage på det niveau.

»Jeg tænkte, at det ville være rart at aflevere det, så vi levede op til vores egne ønsker. Det kommer vi ikke til at gøre,« sagde han ved pressemødet.

Det kraftige dyk i kassen skyldes blandt andet tidligere års store anlægsinvesteringer. Dertil kommer en ekstra nettoregning på 31 millioner kroner som følge af en voldgiftskendelse om overtidsbetaling samt statens udskudte tilbagebetaling af 106 millioner kroner i indefrosset grundskyld.

Svømmefaciliteter i øst og vest

Også løfterne om svømmefaciliteter i Hørning og Galten har fået plads i aftalen.

Der afsættes i alt 40 millioner kroner i 2031 og 2032 til en ny svømmesal i Hørning, som skal erstatte svømmesalen på Bakkeskolen.

»Der synes vi, at vi er kommet frem til næsten en bedre løsning, end vi kunne have forestillet os,« sagde Christian Wibe-Marker fra Det Konservative Folkeparti om udsigten til nybyggeri frem for en renovering af den gamle svømmesal.

Projektet skal finansieres gennem salg af Fregerslev Stadion og Bakkeskolen. De to salg ventes tilsammen at indbringe cirka 52 millioner kroner.

Ved Klank i Galten afsættes der 40 millioner kroner i kommunalt anlægstilskud til svømmefaciliteter. Lokal medfinansiering kan give mulighed for større faciliteter begge steder.

Galten-Skovby får derudover ti millioner kroner til at starte Rumklang - et lokalt samlingssted for idræt og kultur. De samlet 50 millioner kroner ved Klank er fordelt med 25 millioner kroner i 2030 og 25 millioner kroner i 2031.

Politikerne har også fundet to millioner kroner til arbejdet for at gøre Skanderborg til værtsby for Royal Run i 2029 eller 2030. Det kræver væsentlig lokal medfinansiering og opbakning fra frivillige.

Millioner til renere søer

Et andet markant løfte fra valgkampen var en indsats for Skanderborg Sø. Forligspartierne afsætter 13,5 millioner kroner i budgetperioden til et bedre vandmiljø – i første omgang med fokus på Skanderborg Sø.

»Nu gør vi rent faktisk noget ved det. Nu bliver det ikke bare snik-snak,« sagde Venstres Jens Szabo ved pressemødet.

Kommunen vil samtidig oprette en Søalliance, der skal samle kommune, foreninger og andre interessenter om en langsigtet indsats for renere søer og vandløb.

Søalliancen bliver et såkaldt §17.4-udvalg, som skal rådgive byrådet. Der afsættes desuden 175.000 kroner om året til bedre vedligeholdelse af kommunens badebroer.

Sølund, plejehjem og samkørsel

Der er også fundet penge til at arbejde videre med udviklingen af Landsbyen Sølund. I 2027 afsættes 2,7 millioner kroner til planlægning af opdaterede boliger, aktivitetstilbud og personalefaciliteter.

Samtidig afsættes 34,7 millioner kroner til at renovere de hvide bygninger på Sølund, så Ungdomsskolen kan flytte sine aktiviteter dertil fra Finlandsvej. Løsningen afhænger dog af, om kommunen kan få lån fra en statslig lånepulje.

De nye plejehjem i Galten-Skovby og Låsby får desuden penge til aktiviteter og gode spiseoplevelser: 1,2 millioner kroner i 2029 og 1,8 millioner kroner årligt fra 2030.

På trafikområdet fastholdes serviceniveauet i den kollektive trafik, mens samkørselstjenesten Nabogo skal afprøves i 2027 og 2028.

Alle ni partier i byrådet står bag budgetaftalen. Den skal formelt vedtages ved byrådets andenbehandling 30. september.