Power nåede dagens omsætning allerede klokken 13 i Grenaa
Mandag morgen klokken 7 åbnede elektronik- og hvidevarekæden Power sin nyindrettede forretning i Grenaa. Butikken er nummer 21 i rækken, og tilbudshungrende kunder stod før åbningstidspunktet klar i et corona-sikret slusesystem
GRENAA
Sidste mandag åbnede butik nummer 20 i Ringsted, og mandag morgen slog den norskejede elektronikgigant Power så dørene op til butik nummer 21 - i Grenaa.
De forventningsfulde kunder, der stod klar ved åbningstidspunktet, havde på forhånd booket tid via Powers timebooking-system, og de blev via et corona-sikkert køsystem sluset ind i butikken.
Powers direktør Jesper Bpysen var da også meget tilfreds med fremmødet.
"Det er helt vildt. Intet mindre end fantastisk. Det er ingen hemmelighed, at vi har været meget spændte på åbningen i Grenaa, for selvom de gode mennesker her i området har været meget engagerede op til åbningen, så ligger Grenaa jo med vand og Kattegat til den ene side. Oplandet skal altså udelukkende findes mod vest, og derfor satte vi også et ret konservativt mål på 3 millioner kroner i omsætning for hele dagen. Men vi er blevet blæst bagover og nåede målet allerede klokken 13, siger Jesper Boysen.
Den nyåbnede butik i Grenaa har tidligere været en Punkt1- og Expert-butik, og mandskabet fra dengang er fortsat i Power-regi. I dag er der dog 12 ansatte i Grenaa-butikken - mod tidligere fem.
"Det betyder rigtig meget, at det er garvede folk, vi har her i butikken. De kender jo lokalbefolkningen, og folk kender dem. Så vi har alle glædet os voldsomt til i dag, og vi ser i høj grad også frem til den nye hverdag med en Power i Grenaa," siger Chris Frøsig, der er varehuschef i Grenaa.
Som en følge af corona har Power valgt at sprede åbningstilbuddene ud, så de gælder resten af ugen i Grenaa-butikken.