Fortsæt til indhold

Skanderborg skal alligevel med i vild konkurrence

Politikerne glæder sig over borgernes meget store engagement

Samfund
Claus Sonne

I første omgang takkede Miljø- og Planudvalget nej til at lade Skanderborg Kommune være med i den statsdrevne konkurrence om at blive den kommune i landet, der har den vildeste natur. Men Skanderborg bliver alligevel en del af konkurrencen, der afsluttes i 2022.

"Vi synes jo egentlig, at vi har gang i rigtig mange grønne projekter, og vi har da også både en lang liste og tre kommunale medarbejdere, der udelukkende arbejder med klima, miljø, natur og biodiversitet. Men fordi så mange mange borgere i kommunen er engagerede i konkurrencen, har vi sagt ja, fordi vi gerne vil se engagementet udmøntet hjemme i folks haver," siger Claus Leick (SF), formand for Miljø- og Planudvalget.

Skanderborg Kommune afsætter ikke ekstra ressourcer til området pga. konkurrencen og stopper heller ikke de projekter, der allerede er sat i gang eller planlagt.