Fortsæt til indhold

Tusindvis af støttekroner til Voldum og Farre

En stor kulturfest i Voldum og forbedret udeliv i Farre har fået penge fra Landsbyrådet.

Samfund
csj

Landsbyrådet besluttede på sit seneste møde at bevillige 50.000 kroner til Voldum Lokalråd og 71.936 kroner til Farre Kultur- og Idrætsforening.

Landsbyrådet modtog i alt fem ansøgninger i denne ansøgningsrunde, men det var altså kun de to, som slap gennem nåleøjet. Der resterer nu 1.069.000 kroner af Landsbyrådets budget for 2021.

Stor kulturfest i Voldum

Voldum Lokalråd fik penge til en stor kulturfest, som skal afholdes i efteråret 2021. Festen skal vare helt frem til sommeren 2022.

Kulturfestens anledning er 300-årsjubilæet for kong Frederik den 4.’s oprettelse af den første skole i byen. Voldum vil fejre og markere, at skolen er et vigtigt mødested for det lokale engagement og den lokale identitet i et lokalsamfund som Voldum.

Desuden håber Voldum at kulturfesten vi bidrage til, at lokalsamfundet genfinder sammenholdet og samarbejdet oven på et corona-år.

Den foreløbige aktivitetsplan består af 18 delaktiviteter. Fælles for aktiviteterne er, at de vil involvere og delagtiggøre folk. Det er målet, at man skal mødes på tværs af alder og baggrund.

Det samlede budget for festlighederne er på 1.159.000 kroner.

Udeliv i Farre

Farre Kultur- og Idrætsforening har søgt om støtte til indkøb af bålhytte og sheltere på sportspladsen i byen samt etablering af blomstereng.

Dette corona-år har sat fokus på udelivet i hele landet, grundet begrænsningerne i at kunne mødes indendørs. Således også i Farre. Her nedsatte man arbejdsgruppen ’Stier og grønne uderum’, som skulle komme med forslag til, hvordan fællesskaber og aktiviteter vil kunne udbygges og rummes udendørs i byen.

Arbejdsgruppen har udarbejdet en flerleddet plan, som altså blandt andet indeholder ønsket om en bålhytte og sheltere på sportspladsen samt etablering af blomstereng. Dette vil samtidig øge biodiversiteten i byen.