Kromand i klemme: "Kæmpe udfordring at komme igennem det offentlige bureaukrati"
Der er lange ventetider og masser af bøvl, når du ansætter udenlandsk arbejdskraft også selvom de ansatte kommer fra et EU-land
»Vi har arbejdskraftens fri bevægelig inden for EUs grænser, men myndighedskrav gør det altså meget svært. Det er en kæmpe udfordring for branchen. «
Kromand Peter Have, Låsby Kro og Hotel, har forgæves søgt efter kokke siden juni 2020. I september ansatte han to spanske kokke, men desværre er det nu de offentlige myndighedskrav og lange ventetider, der spænder ben for hans virksomhed.
Løn som forskud
Som bekendt er restaurationsbranchen hårdt ramt i forhold til rekruttering af nye medarbejdere. Efter nedlukningen og hjemsendelse af en stor del af sit personale i foråret sidste år begyndte Peter Have allerede i juni 2020 at søge efter folk. Den eneste henvendelse til dato på jobopslaget om kokke, var en polsk kok, der viste sig ikke at have de nødvendige kvalifikationer.
Derfor tog han i starten af august kontakt til et en dansk bekendt, der driver et rekrutteringsbureau i Spanien. Nu har han ansat to spanske kokke, og historien kunne have fået en lykkelig slutning.
Virksomhederne er omstillingsparate og flytter sig hurtigt. Det er svært at forstå, at det offentlige ikke også kan være detKromand Peter Have
På grund af langsommelighed i de danske offentlige systemer, har de to nye udenlandske medarbejdere imidlertid endnu ikke fået hverken CPR-nummer, skattekort eller opholds- og arbejdstilladelse. Indtil videre udbetaler Peter Have derfor løn til dem som forskud. . Den ene kok startede pr. 1. september og den anden en uge senere.
Mange timers venten
Peter Have har brugt utallige timer ved telefonen for først at komme i forbindelse med SKAT, og ofte dernæst blive henvist til en anden afdeling og deraf følgende ny ventetid i røret. Herefter går der seks-otte uger, inden de to nye medarbejdere kan få udleveret et skattenummer. Det er dette, der siden bliver deres CPR-nummer.
De to medarbejdere skal også have opholds- og arbejdstilladelse samt et gult sygesikringsbevis gennem en ansøgning til SIRI (Styrelsen for International Rekruttering og Integration) under Udlændinge- og Integrationsministeriet. Her kommer man minimum til at vente i 30 dage bare for at få en samtale, oplyser Peter Have.
»Jeg har her to spanske medarbejdere, der gerne vil indgå i det danske samfund, betale skat og være en del af fællesskabet. Hvorfor skal det være så kompliceret i et samfund med fri bevægelighed af arbejdskraft over grænserne. Det er jo essensen af EU.«
Peter Have tilføjer, at de to spanske kokke har mange års erfaring, men trods det er det vanskeligt at finde arbejde i Spanien.
Få gang i forretningen
Som erhvervsmand har han selv måttet tilrette sin forretning efter den virkelighed, coronaen bragte med sig. Han har derfor øget sit fokus på private kunder og fester. Lidt mødeaktivitet er der også stadig, selv om mange virksomheder under coronaen opdagede og stadig benytter sig af Skype, Teams etc. A la carte frokost og aften må han vente med, til de to nye kokke er blevet dus med systemerne ved bestillinger og med det danske køkken.
Han har således gjort sit for at få sin forretning tilbage efter coronaen. Men de offentlige systemer matcher langt fra dette, mener han.
»Virksomhederne er omstillingsparate og flytter sig hurtigt. Det er svært at forstå, at det offentlige ikke også kan være det.«
Peter Have understreger, at han stadig driver en sund og god forretning. Det er for eksempel ikke ualmindeligt, at der er 45-60 spisende gæster til den faste aftenmenu. Mange borde er fyldt op, og med bemandingen i køkkenet har der ikke hidtil været ressourcer til også at lave a la carte.
»Det bløder i mit servicehjerte, at jeg ikke kan sige ja til, at et par eller flere kan komme ind og spise aftensmad og vælge fra menukortet.«