Café Grenaa er klar til at tage næste skridt
Værestedet er afhængig af frivillige hænder, men også kommunens velvilje.
Café Grenaa har snart fem år på bagen. Det sociale værested åbnede i januar 2017, og har således eksisteret i hele den nuværende valgperiode.
I forrige uge var der valgdebat i caféen, og udover kommunens generelle indsats over for sårbare borgere, var Café Grenaas fremtid også italesat.
Café Grenaa modtager lige nu 325.000 kroner om året i tilskud fra Norddjurs Kommune. Sammen med diverse sponsorater er det lige nok til at drive caféen med to ansatte, som ud over den daglige gang i caféen også sørger for opsøgende arbejde i forhold til at hjælpe sårbare borgere. Et arbejde der kræver mange ressourcer, og derfor håber Café Grenaa også, at eksempelvis valgdebatten er med til at sætte større fokus på, den indsats, der leveres. Det fortæller medlem af styregruppen bag Café Grenaa Åge Dragsted.
»Der kommer altid nogle enkeltsager op til sådan nogle debatter, som politikerne naturligvis har svært ved at gå ind i, men det giver et fokus på de problemstillinger, vi arbejder med. Det gør politikerne opmærksomme på, at det tilskud vi får, knap dækker lønnen til en ansat. Alt andet er ved frivillig arbejdskraft, og det budskab vil vi jo gerne have ud,« fortæller Åge Dragsted.
Begrænsede midler
Det er blandt andet vigtigt, fordi Café Grenaa har ansøgt om forhøjet tilskud fra kommunen. Værestedet ønsker at få forhøjet tilskuddet med 200.000 kroner, så det årlige tilskud fremover er på 525.000 kroner. Hvis ikke det lykkes, ser det lidt mørkt ud for Café Grenaa.
»Grunden til at vi vi har kunnet køre i 2020 og 2021 skyldes et projektbeløb, som vores moderorganisation har fået, men de er tidsbegrænsede. Det betyder, at vi lige nu ikke har midlerne til at køre videre, hvis ikke kommunen træder til,« konstaterer Åge Dragsted.
Socialt arbejde forsvinder
Det ender ikke ligefrem med lukning af caféen, hvis ikke der lander flere kommunale kroner snart. Det betyder dog, at nogle af de sociale arbejder, som værestedet leverer, de ikke kan eksistere i samme form.
»Vi vil ikke kunne opretholde vores social drive out (udkørende enhed der har til formål at bekæmpe ensomhed, red.). Det bliver vi nødt til at skære ned på, og det vil være meget synd,« siger Åge Dragsted, som noterer, at mange af caféen brugere netop opsøger værestedet, fordi de her kan få en hjælp, som ikke findes andre steder.
»Vi har mange borgere, som konstant oplever skift af deres sagsbehandlere, og det betyder, at deres ofte bare ryger til ny behandling. Når de kommer hos os registreres de ikke med cpr-nummer, så der er en følelse af, at man kan tale frit, og der er nogen, som er der for bare at lytte. Vi kan løse nogle ting på det menneskelige plan, og det tror jeg, at kommunens politikere anerkender og kan se, at der er behov for i kommunen,« lyder det fra Åge Dragsted.
Voksen- og Plejeudvalget skal på sit næste møde 2. november tage stilling til, om en forhøjelse af tilskuddet til Café Grenaa skal godkendes.